Zemědělci a zpracovatelé potravin se obávají možného zvýšení DPH
Podle zemědělců a zpracovatelů potravin by došlo v případě zvýšení DPH, které včera připustil premiér Petr Nečas, nejen k omezení průmyslu, ale také ke zdražení potravin. To by podle prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana vedlo k nákupu levnějších a méně kvalitních potravin a také k nakupování v zahraničí, uvedl v České televizi.
„V případě, že v Rakousku, Německu a Polsku zůstane výše DPH na nižší úrovni, než je v České republice, tak lidé budou cestovat za nákupy. Druhá věc je, že se má zvýšit dovoz nekvalitních potravin a třetí věc je, že to samozřejmě postihne i zemědělství. Zpracovatelé nebudou tolik nakupovat, takže dojde k poklesu nákupu suroviny u ohrožených sektorů jako jsou prasata nebo drůbež.“
Podle Miroslava Tomana vzestupu cen a vyššímu finančnímu zatížení obyvatel nezabrání ani obchodní řetězce: „Obchodní řetězce už nemají prostor nějakým způsobem držet ceny dole, promítnou zvýšení DPH do ceny potravin.“
V Evropské unii má 20procentní daň na vše jen Slovensko, v ostatních zemích mají daň u potravin podle předsedy Agrární komory Jana Veleby výrazně nižší: „Toto se chystá v době, kdy prudce rostou hlavní světové potraviny.“
Ministr zemědělství Ivan Fuksa s riziky souhlasí. Podle něj je ale třeba něco ke stabilizaci veřejných financí udělat. Spíše by se ale klonil k ještě větším úsporám v resortech, pak by nemuselo dojít k tak rychlému zvýšení DPH:
„Budu pro to hlasovat pokud nebudou schváleny razantní úspory v chodu rezortu. Úspory by nebyly nikterak dramatické, protože kdybychom se vrátili k rozpočtu roku 2001, tak máme deficit nula. Takže není to tak dramatické, akorát jedna ze stran koalice, která nepřipouští úspory v resortech, snižování sociálních dávek a zvyšování daní, tak ta rovnice nemá řešení, potom ta vláda nemá smysl.“
Podle ministra Fuksy by ale zdražení nemělo být v plné výši, ale jen zhruba čtvrtinové:
„Ty analýzy jsou úplně stejné, jako byly při zvýšení daně z přidané hodnoty. Tehdy se zdražovalo o 4 procenta a dopad na ceny potravin byl tímto administrativním opatřením něco okolo 1 procenta. Vycházejme z toho, že ten dopad může být 25procentní.“