Zemědělci budou mít letos menší úrodu. Nepřízeň počasí zasáhla většinu plodin

Mráz, pak dlouho sucho, teď zase přívalové deště. Takové klimatické výkyvy úrodě nesvědčí. Podle zemědělců bude letos výrazně menší než loni. Nepřízeň počasí zasáhla většinu plodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho - obilniny usychají - ječmen | Foto: Pavel Pavlas

Suchem je poškozeno 40 procent ploch základních obilovin na 270 tisících hektarech. Ale pěstitelé museli také zaorat 70 tisíc hektarů ozimů, které spálil mráz.

Nejpostiženější je Jihomoravský kraj. Tam nepřízeň počasí zničila téměř 60 procent polí s obilím. Sucho poškodilo také 30 procent osevních ploch ve Středočeském kraji, třetinu polí na Plzeňsku a čtvrtinu ploch v Olomouckém kraji.

Podle odborníků přišel déšť pozdě. Až po vymetání obilovin, takže budou špatné základní výnosové faktory, to je počet klasů na ploše a počet zrn v klasu. Kromě toho po posledních velkých deštích napadají obiloviny virózy.

Zemědělci ale mohou zasadit i jiné plodiny a v mnoha případech to tak dělají. Zaorají ty zasychající a špatné porosty a zasejí náhradní obiloviny. Ale i pokud by se jim dařilo, ztráty budou velké, protože osivo je stále dražší.

Zemědělci v tuto chvíli odhadují své ztráty na tržbách asi na dvě miliardy korun. A obilí zřejmě bude o půl milionu tun méně, než se počítalo.

I úroda ostatních plodin je poškozená

Třeba porosty kukuřice jsou podle monitoringu také výrazně poškozené. Úroda bude zřejmě o polovinu menší. Sucho zasáhlo i chmelnice, ovocné sady, ale také mák, luskoviny nebo slunečnice.

V nejpostiženějších oblastech se očekává i výrazné snížení výnosů řepky. Jarní mrazy zasáhly i vinice a vinaři odhadují škody na 400 milionů korun a o 30 procent menší úrodu hroznů.

Zemědělci si stěžují i na to, že kvůli počasí mají méně sena a víceletých pícnin - například vojtěšky.

Dá se předpokládat že menší úroda bude mít dopad i na živočišnou výrobu. Chovatelé prasat se například už loni potýkali s dražším krmením a letos se zdá, že bude pšenice a další obiloviny opět dražší.

Jitka Hanžlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme