Zemědělci chtějí kompenzace za zrušení vratek, Bendl spoléhá na miliony z EU

Zemědělci se chtějí ještě do konce dubna sejít s ministrem financí nebo premiérem a projednat zelenou naftu. Důvodem je krok vlády, která v rámci úsporných opatření zrušila vratky za nakoupenou pohonnou hmotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potomci Čechů už jsou vyspělí zemědělci | Foto: SilviaO

Několik týdnů staré opatření připravilo farmáře o 1,6 miliardy korun. Zemědělci se teď bojí, že nebudou moci konkurovat svým evropským kolegům.

Ministr zemědělství Petr Bendl se však domnívá, že jistá možnost, jak zelenou naftu nahradit, tady je.

„Podařilo se nám u Evropského soudního dvora vysoudit asi 300 milionů korun,“ poukázal Bendl na možný zdroj potřebných financí. Zároveň však dodal, že vše bude záležet na tom, jak se bude letos vyvíjet státní rozpočet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zemědělství Petr Bendl chce kompenzace za zrušené vratky na zelenou naftu řešit pomocí peněz z Evropské unie

Podle agrárního analytika Petra Havla by samotné zrušení zelené nafty farmářům neuškodilo, v součtu ostatních omezení ale mohou někteří z nich přijít až o miliony korun.

„Největší problém se zrušením tohoto opatření budou mít podniky velkými půdními tržbami, tedy ty největší zemědělské podniky, které se soustředí zejména na rostlinnou výrobu. Ty mohou mít ročně propad o několik milionů korun,“ uvedl Havel.

Například Zemědělskému podniku v Havlíčkově Borové vracel stát za roční nákupy nafty rovný milion korun „Za rok 2011 jsme žádali o vratku na 153 tisíc litrů nafty. Za naftu vzhledem k cenám v poslední době platíme dost velké sumy, takže tato částka nám zčásti pokryje náklady na její nákup,“ uvedla ekonomka společnosti Jana Sobotková.

„Máme něco kolem 2000 hektarů a představuje to jeden a půl milionu korun, o které nás někdo připraví,“ spočítal zas ředitel Zemědělského družstva v Kokorách na Přerovsku Vladimír Lichnovský.

Kromě finančního pokrytí požadují zemědělci úlevy například v některých úředních povinnostech. Ministerstvo zemědělstí chce farmářům zjednodušit žádost o peníze. Kromě navýšení přímých plateb a dotací o více než 4,5 miliardy korun umožňuje farmářům podávat žádosti prostřednictvím speciálních internetových stránek.

Květa Moravcová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme