Zemědělci letos sklidí o 15,4 procenta méně obilovin

Letošní sklizeň obilovin se podle odhadu Českého statistického úřadu proti loňskému rekordnímu roku sníží o více než 15 procent. na 5,72 milionu tun. Na letošní úrodě se podle ČSÚ podepsaly rozmary počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně | Foto: Jan Rosenauer

Z obilovin bude nižší produkce zejména u kukuřice na zrno, a to o 24,4 procenta. Sklizeň řepky klesne o 44,6 procenta. Nižší bude i produkce kukuřice na zeleno a siláž. Podle ředitele odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Jiřího Hrbka jde u obilovin vzhledem k ukončené sklizni již o definitivní údaj.

Statistici dále odhaduji, že v porovnání s loňským rokem klesne i produkce brambor o 18,1 procenta na 737 tisíc tun a technické cukrovky, používané při výrobě cukru o 18,6 procenta na 3,12 milionu tun. U brambor se konečná čísla ještě mohou změnit. "Do definitivní sklizně provedeme ještě zápočet výsledku sklizně u brambor, které byly sklizeny na domácích zahrádkách, toto číslo budeme mít až na konci letošního roku," upozornil Hrbek.

Hlavním důvodem poklesu produkce zemědělských plodin je horké a suché léto, které postihlo celou Evropu. V některých oblastech úrodu poškodily také kroupy a prudké nárazové deště.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme