Zemědělci mají problém prodat úrodu obilí. Výkupní ceny snižuje i přebytek na trhu

Pod 4 tisíce korun na jižní Moravě, ve zbytku republiky spíše za 3 300 za tunu. Výkupní ceny obilí jsou i přes letošní dobrou úrodu a výnosy nízké. Obchodníci si navíc nemohou dovolit zvýšit cenu. Mnozí totiž mají na skladě ještě loňské zásoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklizeň obilí ve Volgogradské oblasti | Zdroj: Wikimedia Commons

„Na jednom kamionu proti loňskému roku ztrácíme 20 tisíc korun, což je obrovsky velká cena. Když máte velké množství zboží, jeden kamion představuje 25 tun,“ popsal předseda Zemědělského družstva Bulhary Antonín Osička.

Někteří zemědělci se proto rozhodli počkat a nabídnout úrodu později, až ceny stoupnou. To si ale nemohou dovolit například malí farmáři, kteří k fungování potřebují alespoň nějaké peníze.

Vladimíra Severinová z menší firmy Obruč-Agro pro ČTK uvedla, že ceny nejsou na takové úrovni, aby byli malozemědělci životaschopní. Při skladování navíc hrozí jistá rizika. „Můžeme do toho chytit brouka, a tím pádem bychom si zvýšili náklady ještě o zaplynování a přečištění obilí - a teprve pak bychom mohli prodávat,“ vysvětlil Antonín Osička z Bulhar.

V jiných letech obvykle pomohlo, že si zemědělci vedle obilí vydělali na jiných komoditách. Letos situaci zkomplikovaly vymrzlé sady a vinice a také výkupní ceny mléka, které se dlouhodobě drží nízko kolem 5,80 Kč za litr.

V současné době ale mnohým zemědělcům nezbývá, než se zadlužit, aby měli peníze na další provoz. Stát se jim pokouší pomoci, ale je to běh na dlouhou trať.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme