Zemědělci se bojí příchodu mrazů

Rychlý návrat mrazů by mohl být katastrofou. Domnívají se to zemědělci, podle kterých je letošní zima velmi netypická. Reportéra Radiožurnálu Dušana Valentu zajímalo, jaké problémy způsobuje. Zemědělci se bojí o letošní úrodu. Nynější počasí se jim proto nelíbí. Musí být ta klasika té přírody. Když se to vezme podle těch starých pořekadel, únor bílý, pole sílí, tak je to opak, z toho musíme vycházet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně | Foto: Jan Rosenauer

A co je nejvíce v ohrožení? To Radiožurnálu řekl Jan Záhorka z Agrární komory. "Třeba obiloviny, které začínají zelenat, to znamená, že začala vegetace, a pletiva se stávají řídší. Mohou to být i ovocné stromy, kterým naraší pupeny a ty potom zmrznou. Pohromou mohou být také myši a další hraboši, kterým teplé počasí velmi přeje. Jaké tedy hrozí škody, si zatím nikdo netroufá odhadnout.

Strach o med, přesněji řečeno, o zazimované úly mají také včelaři. Myslivec Jaroslav Kostečka zase upozorňuje, že změna počasí nedělá dobře jezevcům a medvědům. "Může nastat to, že se ten medvěd probudí z toho zimního polospánku a tam potom může nastat problém, že ten medvěd už neusne a může začít způsobovat škody hlavně na zvěři a pak na majetku těch místních usedlíků a hospodářů.

Jinak jsou však zvířata naprosto v pohodě. Střídání tepla a zimy totiž zvládají daleko lépe než my.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme