Chorvatsko 0:0 Brazílie

Zemědělští odboráři chtějí plošné testování BSE

V Praze pokračuje sjezd odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy. Odboráři požadují, aby stát nařídil testování veškerého hovězího masa na nemoc šílených krav. Dosud jsou testy prováděny jen namátkově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odboráři navrhují, aby se finančně na testech podíleli nejen zemědělci, ale i zpracovatelé masa, obchodníci a stát. Předseda zemědělských odborářů Bohumír Dufek Českému rozhlasu řekl, že jedna testovací jednotka stojí zhruba 1600 korun. Každá strana by tedy na jednu jenotku dala 400 korun.

Agrární komora zveřejnila odhad, podle kterého přijdou letos naši zemědělci kvůli snížené poptávce po hovězím o 2 miliardy korun. Poptávka se snížila o 40 %, což podle šéfa odborářů Bohumíra Dufka povede ke sdružování podnikatelů, kteří by jinak nemohli odolávat tlaku zpracovatelů a obchodních řetězců.

Účastníci 4.sjezdu odborového svazu pracovníků výživy a zemědělství jednají i o širších otázkách českého zemědělství. Shodli se na tom, co je hlavním problémem českého zemědělství - není chápáno jako perspektivní obor. Podle odborářů problém souvisí s nedostatkem peněz plynoucím i z rozdrobenosti na malé firmy, které nemají na investice do výzkumu a marketingu. Právě ten je nejdůležitější pro komunikaci s potravinářskými firmami a distribuční sítí. Bohumír Dufek proto hodlá na půdě tripartity rozvířit diskusi o budoucnosti zemědělství a o potřebě do něj investovat a vytvořit jasnou strategii pro jeho rozvoj v podmínkách EU. Nynější čtyřicetiprocentní pokles odbytu hovězího masa je přitom vážnou ranou, která by mohla vyústit v sociální otřes.

Jana Petrová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme