Zemědělství jde do útlumu, varuje prezident agrárníků

V Českých Budějovicích začíná mezinárodní agrosalon Země živitelka, čeští zemědělci ale příliš důvodů k optimismu nemají. Prezident agrární komory Jan Veleba už upozornil, že letošní sklizeň nebude dobrá, hlavně co se kvality obilovin týče. České zemědělství jde navíc podle něj stále do útlumu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci vylévali na protest mléko do polí

Zemědělci vylévali na protest mléko do polí | Foto: Tomáš Adamec

„Vývoj je velmi nebezpečný, v současné době je sklizeno asi jen sedmdesát procent obilí. Jsou určité plochy, které nepůjde sklidit vůbec. Nebude to tak, že by Česká republika měla málo obilí. Česká republika je soběstačná za každé situace, ale i v České republice bude určitý problém se zásobou kvalitního potravinářského obilí,“ upozornil Veleba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rč 27.8. Veleba.mp3

Osmatřicátého ročníku Země živitelky se zúčastní na šest stovek vystavovatelů, kteří na ploše přesahující dvaatřiceti tisíc čtverečních metrů, budou chtít oslovit více jak sto tisíc návštěvníků, kterých živitelka dosahuje.

Země živitelky se tradičně účastní politici, kteří bilancují stav českého zemědělství a péče o venkov obecně. Zahájení se zúčastní i prezident republiky Václav Klaus a ministr zemědělství Ivan Fuksa, který odpoledne zhodnotí právě letošní sklizeň a také podporu regionálních potravin.

Značka Regionální potravina

Novinkou letošní Živitelky je prezentace značky Regionální potravina. Budou prezentovány jednotlivé výrobky, které by měly pomoci prosadit spotřebu tuzemských tradičních výrobků. „Podařilo se nám s potravinářskou komorou a s kraji rozjet tento program a už je nastartován v celé republice,“ podotkl Veleba. Podle něj nový ministr zemědělství Ivan Fuksa program podporuje.

Zda by mohl program pomoci i rozvoji samotného venkova, je ale stále otázkou. „Myslím si, že k žádné velké renesanci venkova nedojde, pokud se nezmátoří nejpřirozenější obor ve venkovském prostoru, kterým je zemědělství,“ řekl prezident agrární komory. Zemědělství jde totiž podle něj stále do útlumu.

Zemědělský svaz tak například odhaduje, že by schodek agrárního zahraničního obchodu za celý letošní rok měl vzrůst o více než dvě miliardy na 32 miliard korun. Tedy že se opět zvýší objem dovážených potravin. „Je to záležitost řetězců, spotřebitelům nezbývá nic jiného než kupovat to, co řetězce nabízejí,“ uzavřel Veleba.

Václav Pešička, Václav Sochor, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme