Zemětřesení v Japonsku může ovlivnit pojišťovací trhy ve světě

Japonsko po velkém zemětřesení a následné vlně tsunami začíná sčítat škody. Ty sice stále nejsou konečné, protože sčítání komplikuje hrozba jaderné katastrofy, teď už je ale jasné, že do problémů se dostanou také japonské pojišťovny. Podle agentury AP budou muset pojišťovny vyplatit až 35 miliard dolarů. Odhady se ale mohou značně změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko po zemětřesení a vlně cunami | Foto: Robert Mikoláš

Proč to bude japonským pojišťovnám dělat problém popisuje manažer rizikového pojištění společnosti Munich Re Gerhard Schmidt. „V Japonsku jsou tři velké pojišťovny. Všechny měly poměrně vysoké pojistné, ale dávaly málo peněz do vlastního zajištění,“ vysvětlil.

Právě nedostatečné repojištění pojišťoven se ukazuje jako velký problém. Přesto ale částky, které zajišťovny vyplácí, nejsou malé. Agentura AP ohlásila, že zajišťovna Munich Re vyplatí 2,1 miliard dolarů a to pouze jedné pojišťovně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vliv zemětřesení v Japonsku na pojišťovny. Na Rádiu Česko hovořili redaktorka Barbora Kreuzerová a ředitel odboru komunikace České pojišťovny Jan Hainz.

Z ekonomického hlediska celý svět straší to, že by mohly japonské pojišťovny pod tíhou pojistných událostí padnout. Gerhard Schmidt tento názor ale nezastává.

„Japonsko je velmi drahá země. Pro nás je tam opravdu velmi draho, pokud to srovnáme s cenami u nás v Německu nebo i tady v České republice. Navíc je v Japonsku dost kapitálu a tamní trh je velmi pestrý. Můj osobní názor je, že japonské pojišťovny už to nejhorší přežily,“
přiblížil.

Podle něj se nyní strašíme tím, jak vysoké budou částky, které se budou vyplácet. „Ta situace ke které tam ale došlo, byla výjimečná. Myslím, že je důležité příliš neřešit majetkové škody, u kterých ta empatie není tak důležitá. Doufám, že se brzy vše vrátí do starých kolejí,“ dodal.

Zdražit mohou i české pojišťovny

Kvůli katastrofě v Japonsku by mohly své pojistky zdražit i české pojišťovny. Ty jsou totiž závislé právě na cenách zajištění, které pojišťovny každoročně platí. Právě zajištění by mělo být příští rok dražší a mělo by se proto projevit na cenách pojištění po celém světě.

„Jestli se teď bude zdražovat, je předčasné říci. Avšak tak, jako u velkých katastrof je možné, že japonské zemětřesení bude mít vliv na zajistní trh a pak jeho prostřednictvím i na pojišťovací trhy po celém světě. Českou republiku nevyjímaje,“ řekl ředitel odboru komunikace České pojišťovny Jan Hainz.

O kolik a zda vůbec se částky mohou zvýšit, je podle něj předčasné odhadovat. „I když očekáváme tlak na růst ceny zajištění při obnově zajistných smluv na příští rok by nastat mohl. Podobná změna se například v přístupu zajistitelů udála po mohutných záplavách v ČR v roce 2002, kdy vzrostla cena zajištění a v důsledku toho pak i zvýšení cen majetkového pojištění,“ uvedl.

V Německu se spíše řeší jaderná bezpečnost

Jak uvedl manažer rizikového pojištění společnosti Munich Re Gerhard Schmidt, v Německu debatu na toto téma zatím nezaznamenal. U našich západních sousedů se podle něj spíše řeší jaderná bezpečnost.

„Myslím, že celý svět je nyní velmi citlivý na téma jaderné energetiky. Například v Německu posledních dvacet let uvázla debata o jaderné energii na mrtvém bodě. Teď je to opět horké téma. A my ho jistě budeme muset intenzivně řešit jako celospolečensky citlivé téma,“ vysvětlil.

Martina Mašková, Katarína Brezovská, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme