Zemní plyn od října zlevní

Domácnosti od října zaplatí za zemní plyn průměrně o 5,5 procenta méně než dosud. Oznámil to Energetický regulační úřad. Nejvíc ušetří lidé na východě Čech, nejméně pak Jihočeši.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák | Foto: Marián Vojtek

Jak Radiožurnálu řekl analytik Vratislav Ludvík, domácnosti by na snižení cen plynu měly vydělat víc než podniky: "Tam se jedná v podstatě o to, že domácnosti jako odběratelský segment jsou v současné době výrazně nadhodnoceny."

Průměrná domácnost, která na plynu jen vaří, ušetří 49 korun. Ti, kdo bydlí v rodinném domku a plynem topí a používají ho i na ohřev vody a vaření, uspoří ročně 1 843 koruny.

Důvody snížení přiblížil Radiožurnálu analytik Vratislav Ludvík: "Ten pokles cen je dán poklesem cen ropy a ropných produktů na světových trzích. To ostatně můžete vidět na čerpacích stanicích pohonných hmot."

Naopak ceny elektřiny pro domácnosti by příští rok měly vzrůst asi o 5,6 procenta. Alespoň to vyplývá z výsledků včerejší aukce elektřiny firmy ČEZ. Velkoobchodní ceny elektřiny se od příštího roku zvýší o 16,9 procenta.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme