Zemní plyn pro domácnosti od července zlevní

Hlavní dodavatelé v České republice v pátek oznámili, že na třetí čtvrtletí sníží ceny. RWE Transgas zlevní plyn pro domácnosti od července v průměru o 6 procent, E.On sníží ve třetím čtvrtletí ceny oproti druhému čtvrtletí v průměru o 9 procent. A Pražská plynárenská zlevní v průměru o 7 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící plyn | Foto: MORA Moravia, a. s.

Je to větší sleva, než očekávali analytici. Úspory pro domácnosti se budou lišit podle výše spotřeby a také podle regionu. Nejvýraznější zlevnění bude na jihu Čech a na Jižní Moravě.

Dodavatelé letos snižují ceny už podruhé. Hlavním důvodem je pokles cen na světových trzích. Kvůli ekonomické recesi totiž klesá poptávka i ceny ropy a topných olejů, od nichž se odvíjí ceny plynu.

"Pokud situace na světových trzích bude stabilní tak, jako je od začátku roku, to znamená, že nebude docházet k prudkým výkyvům v cenách ropy a ropných derivátů a současně kurz koruny k americkému dolaru bude přibližně na té úrovni, jako je dnes, tak se dá počítat, že i před zimní topnou sezonou dojde ještě k dalšímu zlevnění zemního plynu," myslí si mluvčí RWE Martin Chalupský.

"Ale, jak se to skutečně do cen projeví, to budeme vědět po prázdninách," dodává mluvčí E-Onu Vladimír Vácha. Vývoj na trzích ropných produktů se na cenách plynu projevuje se šesti až devíti měsíčním zpožděním.

Takže současné zlevňování je odrazem stavu na přelomu roku. To dává prostor pro určitý optimismus, pokud jde o zlevňování plynu.

Trh se zemním plynem je v České republice plně liberalizovaný. To znamená, že Energetický regulační úřad už nereguluje cenu komodity, ale jen sazby za distribuci a přepravu. To je ovšem jen asi pětina celkových nákladů, takže ve výsledku to konečnou cenu ovlivní jen málo.

Ceny na volném trhu jsou určované podle tržních cen ropných derivátů, černého uhlí a kurzu české koruny. Sazby, respektive jejich maximální výši, už neurčuje regulační úřad. Liberalizace trhu byla jedním ze závazků státu vůči Evropské unii.

Mezitím dnes Rusko varovalo Evropu před další plynovou krizí. Ruský premiér Vladimír Putin kvůli tomu volal předsedovi Evropské komise Josému Barros ovi. Důvodem k zastavení dodávek plynu by mohla být platební neschopnost Ukrajiny. Spory mezi Ruskem a Ukrajinou už vedly z přerušení toku plynu letos v lednu.

Přečtěte si také:
Výstavba plynovodu Nabucco vypadá pravděpodobněji
Dohoda o výstavbě plynovodu Nabucco má být podepsána do konce června
Německo: Plynovod Nabucco Evropě nestačí, EU musí podpořit i další projekty
Evropská unie by měla přispět na projekt plynovodu Nabucco

Milan Kopp, Jitka Hanžlová, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme