Zemřel Fidelis Schlée. Vydavateli a autorovi živnostenského zákona bylo 69 let

V noci na pátek zemřel někdejší vydavatel Večerníku-Praha, autor živnostenského zákona a advokát Fidelis Schlée. Informoval o tom server Lidovky.cz, jemuž to potvrdil Schléeho přítel Aleš Pohořal. Fidelis Schlée by v sobotu oslavil 70 narozeniny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidelis Schlée na snímku z roku 2011. | Foto: Karel Šanda / Empresa Media | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Fidelis Schlée se narodil 31. března 1948, v posledních letech bojoval s rakovinou. 

Kromě Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vystudoval i mezinárodní právo v Cambridge. V 70. letech minulého století působil jako soudce a později jako podnikový právník.

V roce 1988 se stal vůbec prvním soukromým advokátem v socialistickém Československu. Po revoluci v roce 1989 sepsal živnostenský zákon. Založil rovněž Sdružení československých podnikatelů.

Zlaté odpadní potrubí

Následně bylo jeho jméno spojeno především s Večerníkem-Praha. „V letech 1991 až 1998 byl vydavatelem slavného odpoledníku Večerník-Praha, který prodávali kameloti v metru. Kromě toho byl vydavatelem deníku Lidová demokracie, měsíčníku Sorry a majitelem tiskárny Mír,“ připomíná server Lidovky.cz.

Ten zmiňuje i fakt, že Schlée byl první v Československu, kdo jezdil ve vozu značky Rolls-Royce.

Do širšího povědomí se dostal mimo jiné i svými nezvyklými činy, jako bylo například zlaté odpadní potrubí v koupelně. „Zvolil jsem ten materiál záměrně jako metaforu mého vztahu k bohatství,“ vysvětloval to po letech v jednom z rozhovorů.

val, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme