Ženy stále berou v průměru menší mzdu než muži, výjimkou jsou zubařky

Česká republika je až na 20. místě v žebříčku, který porovnává postavení žen na trhu práce. Žebříček sestavují britští ekonomičtí analytici společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci Plastkovu při práci | Foto: Plastkov

Žebříček hodnotí rozdíly v platech mužů a žen, zapojení žen na trhu práce a jejich podíl na pozicích na plný úvazek. Při minulém srovnávání byla Česká republika na 14. místě. Pokles na 20. příčku neznamená to, že by se postavení žen na trhu práce u nás zhoršovalo, ale jiné země nás prostě předběhly.

Rozdíly v platech u mužů a žen platí i v případě, že pracují na stejných pozicích. Z průzkumu serveru Platy.cz totiž vyplývá, že rozdíl mezi jejich výdělkem je pořád v průměru 10 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozdílech v průměrných platech žen a mužů mluvila Jitka Hanžlová

Autoři porovnání si myslí, že si ženy často škodí už tím, že v životopise nebo u pohovoru uvedou nízký očekávaný plat. V průměru si na stejné pozici řeknou o 23 % méně než muži.

Ženy se mzdově podceňují

Největší rozdíl v očekávaných platech můžeme najít u žen ve věku 35 - 44 let. Čekají až o 32 % menší plat než muži. Existují ovšem i pracovní pozice, kde berou ženy v průměru více. Je to například asistentka, produktová manažerka nebo zubní lékařka.

Největší rozdíl v neprospěch žen je v Praze, Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde jsou platy u žen o 25 procent nižší. Na druhé stranu nejmenší rozdíl je v Karlovarském kraji: 18 procent.

Zubařské ošetření | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Erik Christensen

Trh práce je k ženám nejpřívětivější ve Skandinávii. V čele žebříčku Price Waterhouse Coopers jsou už více než deset let Norsko, Švédsko, Dánsko a Finsko. První pětici uzavírá Nový Zéland.

Studie porovnává 27 zemí a za Českem jsou Španělsko, Irsko, Slovensko, Itálie, Japonsko, Řecko a Korea.

Zatímco podle tohoto průzkumu je průměrný rozdíl mezi platy mužů a žen České republice 18 procent, v Německu nebo v Izraeli je to 21 procent. Na druhé straně ve Španělsku je rozdíl mezi mzdou mužů a žen jen pouhých 6 procent.

Jitka Hanžlová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme