Zhoršuje se situace na domácím trhu práce

Na trhu práce v Česku se už začíná projevovat zpomalování české ekonomiky. Míra nezaměstnanosti v říjnu sice klesla na 5,2 procenta, rychle ale klesá také počet volných pracovních míst, jak je firmy ruší. Proti minulému měsíci je jich méně o plných 9 tisíc. Nabízí se tak asi 130 tisíc volných pracovních míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Lounech | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Počet lidí bez práce se podle součtu ministerstva práce a sociálních věcí snížil na 292.385 osob. Na jedno volné místo tak v říjnu připadalo téměř 2 a půl uchazeče o práci. Nejhorší situace je v okresech Děčín, Jeseník, Bruntál a Hodonín. Ještě před měsícem byla nezaměstnanost u nás nejnižší za posledních 12 let.

Podle ekonomky Heleny Horské z Raiffaisenbank nejnovější čísla potvrdila, že situace na trhu práce se zhoršuje: "Na trhu práce už není tak dobře, jak bývalo. Míra nezaměstnanosti v říjnu poklesla proti stavu o měsíc dříve jen o jednu desetinu na 5,2 %, zatímco obvykle v říjnu pokles činil zhruba 4 desetiny."

Míra nezaměstnanosti bude stoupat, předpovídá ekonomka Horská: "Počet nezaměstnaných zatím neroste v porovnání s předchozími měsíci, firmy ale ruší volná pracovní místa. Je to běžný stav, kdy firmy nejprve ruší volná pracovní místa, ale až potom v důsledku slábnoucí poptávky začnou propouštět. Předpokládám, že větší propouštění začne na konci tohoto, případně na začátku příštího roku. V roce 2009 očekáváme nezaměstnanost okolo 6 %."

Inflace v říjnu zpomalila na šest procent

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na šest procent ze zářijových 6,6 procenta. Jak informoval Český statistický úřad, je to letos nejnižší meziroční růst cen a nejvýraznější zpomalení inflace od října roku 2006. Nejvíc tomu pomohlo snížení cen aut a pohonných hmot. Meziměsíčně inflace stagnovala.

I když stále rostou náklady na bydlení - především ceny energií, na celkovou inflaci měly největší vliv jiné faktory - popisuje analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš: "Inflace výrazně poklesla především díky pádu cen benzínu a nafty. Tento pád prakticky umazal nárůsty cen pohonných hmot z posledního roku. Benzín je nejlevnější za posledního jeden a půl roku. Vedle pohonných hmot se také pozitivně projevilo í další, poměrně výrazné zlevňování aut na českém trhu."

Vedle pohonných hmot se také pozitivně projevilo í další, poměrně výrazné zlevňování aut na českém trhu, dodává ekonom Bureš: "Auta jsou levnější proto, že relativně tvrdá konkurence a zpomalení poptávky v západní Evropě nutí výrobce zlevňovat. Na druhé straně je třeba říci, že výrobci k tomu mají prostor, protože za poslední rok a půl k tomuto kroku příliš nesáhli a určité zlevňování se nabízí."

Tomáš Medek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme