Zimbabwe částečně znárodní podíly zahraničních důlních a těžařských společností v zemi

Zimbabwe se rozhodlo částečně znárodnit podíly všech zahraničních důlních a těžařských společností v zemi. Podle nového dekretu musí do půl roku přinejmenším 51 procent vlastnit občan Zimbabwe. Prezident Robert Mugabe to označuje za novou kapitolu boje proti kolonializmu. Pozorovatelé zase za další pokus jeho režimu odvrátit bankrot.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Gabriel Mugabe | Foto: European Commission Audiovisual service

Poté, co prezident Mugabe vyhnal bělošské farmáře, objem produkce zemědělských komodit v Zimbabwe propadl. Něco podobného by mohlo nastat v případě důlních a těžařských firem. Odchod zahraničních firem by znamenal odchod zahraničního kapitálu.

Zimbabwe patří k významným exportérům platiny a dalších komodit. Produkce platiny v Zimbabwe v posledních letech výrazně vzrostla, takže se snížení těžby nemusí v nejbližší době projevit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zimbabwe.mp3

Platina se používá při výrobě automobilových katalyzátorů. Snížení těžby by tak mohlo do určité míry vést ke zdražení aut. „Tento trend by byl pozvolný a mírný, protože celková produkce Zimbabwe netvoří ani deset procent celosvětové produkce,“ říká analytik X Trade Brokers Jiří Tyleček.

Závislost nebo jistá míra citlivosti na suroviny z nestabilních zemí znamená z pohledu investora příležitost investovat do jiných technologií, které by nevyžadovaly přísun surovin.

„Druhým směrem může být to, že na těchto pohybech komodit se dá do určité míry vydělat. Nejedná se pouze o nejčastěji využívané drahé kovy - platinu, paládium nebo stříbro. Jejich největší výhodou je, že dlouhodobě uchovávají hodnotu. V dobách ekonomického růstu mají tendenci růst a závislost západních zemí je silná. Myslím si, že je to i příležitost pro investory,“ dodává Tyleček.

Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme