Zisk Lesů ČR meziročně klesl o 1,3 miliardy. Podíl na tom má situace na trhu, sucho i kůrovec

Lesy ČR vydělávají méně než loni. Meziroční zisk do konce července byl tři miliardy korun, tedy o 1,3 miliardy méně než v minulém roce. Může za to situace na trhu i nižší kvalita dřeva. Cena letos v průměru klesla o více než 200 korun na kubický metr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harvestor je výkonný stroj na kácení dřeva | Foto: Jana Káninská

Lesy České republiky letos prodávají dříví za nižší ceny, protože těží především v kalamitních polomech nebo v chřadnoucích porostech.

To jsou stromy oslabené loňským suchem nebo napadené kůrovcem, což znamená, že dřevo je méně kvalitní. Zároveň je na trhu vyšší nabídka než poptávka.

Lesy spolupracují s ministerstvem zemědělství na plánu, že by stát podpořil český zpracovatelský průmysl – podnikatelé by mohli zakládat nové pily a Lesy ČR by jim mohly dodávat surovinu.

Podrobnosti tohoto programu chce ministerstvo představit v říjnu.

Lesy ČR, jimž patří zhruba polovina lesů v Česku, se kromě těžby starají i o vysazování stromů. Letos lesníci zasadili 50 milionů sazenic a oproti loňskému suchému roku se jich většina ujala.

Jitka Hanžlová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme