Zisk Unipetrolu výrazně klesl. Ovlivnily ho nehoda, odstávky i nízké ceny ropy

Čistý zisk petrochemického holdingu Unipetrol klesl meziročně o 38 procent zhruba na tři miliardy korun. Tržby společnosti přitom poklesly o 32 procent na 38 miliard korun. Důvodem jsou klesající ceny ropy a meziročně nižší prodeje petrochemických produktů. Za ty může nehoda na etylénové jednotce, která se stala v polovině loňského srpna. Unipetrol zveřejnil výsledky na svém webu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unipetrol Litvínov

Unipetrol Litvínov | Foto: Jan Bachorík

Zisk společnosti kromě nehody ovlivnila také březnová odstávka chemického areálu u Litvínova. Neplánované odstavení zažila i rafinérie v Kralupech.

"I přes mimořádnou událost v Kralupech jsme kombinací výroby v Litvínově a externími dodávkami schopni zásobovat naše zákazníky. Trh tak není odstávkou rafinérie ovlivněn," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Andrzej Modrzejewski.

Ušlý zisk má uhradit pojistné za havárii

Podle něj firma nyní dokončuje opravné práce na etylénové jednotce a v následujících týdnech začne s postupným najížděním výroby.

"V průběhu srpna předpokládáme zprovoznění osmi z deseti pecí, což by se mělo pozitivně promítnout do výsledků za třetí čtvrtletí," dodal Modrzejewski.

Firma očekává, že odhadovaný ušlý obchodní zisk za druhé čtvrtletí, způsobený havárií etylenové jednotky, by měl přinést nárok na jednu a půl miliardy korun od pojišťovny.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlenu se na rozdíl od Unipetrolu daří podstatně lépe.

Zisk podpořily kompenzace i slabší kurz

Ve svém druhém čtvrtletí totiž zvýšila čistý zisk o 18 procent na téměř deset miliard korun. K výsledku jí pomohly kompenzace za požár v českém Unipetrolu. Hořelo právě v litvínovské chemičce.

Odhady překonal i takzvaný upravený provozní zisK, který nezahrnuje dopad změn cen ropy. Ten dosáhl až třinácti miliard korun.

Hospodaření firmy podpořil i slabší kurz zlotého k americkému dolaru a k euru.

"Navzdory nepříznivým makroekonomickým podmínkám a odstávkám kvůli údržbě jsme ve druhém čtvrtletí dosáhli dobrých výsledků," uvedl generální ředitel PKN Orlen Wojciech Jasiński.

Zisk Unipetrolu | Foto: ČTK

ČTK, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme