Živnostník má průměrně o 13 procent nižší penzi než zaměstnanec, vyplývá ze studie

Živnostníci mají při nástupu do penze v průměru o 13 procent menší důchod než zaměstnanci. Důvodem je nižší odvedená částka pojistného. Rozdíl by byl ještě vyšší, pokud by se peníze z důchodového systému solidárně nepřerozdělovaly. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

„Odvody pojistného a starobní důchody vypočtené pouze z poloviny ´zisku´ jsou příčinou nízkých důchodů OSVČ (osob samostatně výdělečně činných), a dochází tak k redistribuci od zaměstnanců k OSVČ s jinak stejnou pracovní historií. Dokumentované rozdíly v nástupních důchodech by byly vyšší, pokud by důchodový systém výrazně nepřerozděloval," uvádí studie.

Nebudu zavírat oči před problémem živnostníků, reaguje Štěch na kritiku

Číst článek

Při zjišťování rozdílu penzí autoři počítali s důchodem zaměstnaného muže a živnostníka, kteří letos dosáhnou důchodového věku, nastoupili do penze, měli průměrnou mzdu a stejnou dobu odváděli pojištění.

Při nástupu do důchodu se penze liší o 13 procent. Podle dřívějších údajů ministerstva práce roční odvody průměrného zaměstnance na penzi v roce 2014 dosahovaly 76 116 korun. OSVČ v průměru za rok odvedla 32 184 korun.

Odboráři nerovnost dlouhodobě kritizují. Pravidla pro živnostníky a zaměstnance by se podle nich měla srovnat. Zástupci podnikatelů ale poukazují na to, že živnostníci mají vyšší rizika a výdaje na podnikání a jejich situace je nejistá.

Nízké odvody, malé penze

Česká správa sociálního zabezpečení i ministerstvo práce řeší řadu stížností na malé penze. „Čím dál tím víc se v žádostech o zmírnění tvrdosti zákona setkávám s tím, že lidé, kteří byli OSVČ a během svého aktivního života si platili úplně nejnižší odvody, najednou zjistí, že ten jejich důchod je naprosto minimální. Jestli nemají úspory, stávají se závislými na sociálních dávkách," řekla ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení zálohy na důchodové pojištění muselo letos na konci března platit 663 900 živnostníků a drobných podnikatelů. Odvody do systému posílalo zhruba 4,49 milionu zaměstnanců.

Správa sociálního zabezpečení loni s důchodovým přehledem rozesílala živnostníkům i informační dopis. Upozorňovala v něm, že při nízkých odvodech člověk ve stáří dostává od státu velmi malou penzi.

Po 40 letech placení minimálního pojistného důchod činí asi 6500 korun. K získání průměrné penze kolem 11 tisíc korun je potřeba odvádět každý měsíc přes 6000 korun, psalo ministerstvo v listu.

„Chápu, že když je někdo drobný podnikatel, že to je velmi nejednoduché. Nicméně myslet na budoucnost je prostě potřeba. Nebo se potom musím připravit na to, že ten důchod bude skutečně minimální," dodala Marksová.

Štěch si za slova o živnostnících vysloužil kritiku

O tom, že živnostníci platí nižší odvody než zaměstnanci, se před nedávnem zmínil předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD. Uvedl, že kdyby OSVČ měly stejné pojistné jako zaměstnaní, podnikání by ukončily a nechaly se zaměstnat. Firmy, které si stěžují na nedostatek sil, by tak mohly získat tisíce pracovníků, řekl Štěch.

Za svá slova si vysloužil ostrou kritiku, a to od opozice i ve vlastní straně. Podobně v roce 2013 tvrdě narazil i tehdejší stínový ministr financí za ČSSD a pozdější ministr průmyslu Jan Mládek. Řekl, že živnostníci do systému sociálního pojištění nepřispívají tolik, a tak parazitují na zaměstnancích. Jeho slova ale odsoudil expremiér Petr Nečas z ODS, bývalý šéf ČSSD Bohuslav Sobotka i asociace živnostníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme