Život v Česku je v porovnání s unií o dvě pětiny levnější, nejdráž je v Dánsku

V Česku je o dvě pětiny levnější život, než je průměr celé Evropské unie. Tuzemské ceny jsou nižší než ty slovenské nebo třeba chorvatské. Srovnání z roku 2014 otiskl časopis Statistika&My, měsíčník Českého statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pevný kurz koruny k euru vytváří stabilní prostředí, které pomáhá ekonomice jako celku. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Podle takzvané komparativní cenové hladiny skutečné individuální spotřeby dosahují ceny v České republice 59,4 procent průměru Evropské unie. Ceny na Slovensku 63,4 procent, v Chorvatsku 62,6 procent.

Podle společnosti Deloitte se ale ceny v České republice budou evropskému průměru přibližovat. Oproti třeba Slovákům si už teď Češi musí připlatit za bydlení nebo dodávky vody a energií. Levnější jsou v Česku například potraviny.

Ještě levněji než v České republice je třeba v Litvě (57,6 procent unijního průměru), Maďarsku (53,2 procenta) nebo Polsku (52,6 procent). Nejlevněji je pak ve východoevropských zemích, v Bulharsku ceny dosahují jen 42,9 procent průměru EU.

Naopak nejdráže je ve Skandinávii, Velké Británii, Irsku a v Lucembursku. V Dánsku ceny dosahují 136,9 procent unijního průměru. V mimounijních zemích jako Švýcarsku a Norsku ceny převyšují průměr Evropské unie až o tři pětiny.

msk, Ondřej Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme