Život v německých městech je podle průzkumu relativně levný

Poradenská společnost Mercer Human Resources Consulting zveřejnila svůj každoroční rating nejdražších měst světa. Tradičně zvítězilo japonské hlavní město Tokio, které je téměř o 5 bodů dražší než vloni. Ale ani Evropa v nákladnosti života, tedy cen bydlení, spotřebního koše a dopravy nezaostává. Překvapivě levně je v ekonomicky nejsilnější zemi kontinentu, ve Spolkové republice Německo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Teprve až na 32. místě ze sta se umístilo nejdražší německé město - stal se jím Düsseldorf s 88 body. Standard, od kterého se určuje pořadí, představuje tradičně New York a také irský Dublin. Obě města jsou shodně třináctá.

V Evropě vás nejdráže přijde život v Londýně. Jen o málo levněji to vyjde v Moskvě. Prudký nárůst životních nákladů pak zaznamenala hlavní města nových členských zemí EU, protože se jako součást jednotného trhu dostala do drobnohledu investorů.

Praha, Bratislava i Varšava poskočily o deset příček a jejich index je vyšší než u německých měst. Ta největší se drží pospolu ve čtvrté desítce. Za Düsseldorfem je to evropská finanční metropole Frankfurt nad Mohanem a Mnichov, mezi než se ovšem vklínil Dakar a Berlín.

Němci sami si ale od zavedení eura neustále stěžují na drahotu. Nejnápadnější je to v městské dopravě. Jednorázová jízdenka v hlavním městě přijde na 2 eura, měsíční v přepočtu na 2 tisíce Kč. Není proto divu, že německá města jsou na kolech, a to doslova:

"Metro je drahé, jezdím raději na kole," potvrzuje cyklistka z Berlína. "Ano, je to drahé, proto jezdím veřejnou dopravou co nejméně," souhlasí další oslovená chodkyně. Jedním z důvodů, proč je Německo relativně levnou zemí jsou platy, které zaostávají za londýnskou, irskou i newyorskou úrovni.

Marián Vojtek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme