Životní úroveň Poláků překročila polovinu unijního průměru

Polsko v minulém roce překročilo hranici 50 procent průměrné životní úrovně zemí Evropské unie. Vyplývá to ze zprávy Evropského statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polské zemědělství | Foto: Pavel Novák

Dva Poláci se dohromady mají tak dobře jako jeden Ital. Díky vstupu do Unie a dynamickému hospodářskému růstu se Polsko dostalo nad 50 procent průměru evropské pětadvacítky. Zatímco před deseti lety připadal jeden automobil na pět Poláků, teď už má auto každý třetí Polák.

Podle expertů polská společnost bohatne především díky tisícům malých a středních firem a jen částečně je to zásluha zahraničních investic. Jak ale připomíná dnešní Rzeczpospolita, koulí na noze zůstává nezaměstnanost - ta je nejvyšší v Unii - a zemědělství, ve kterém pracuje čtvrtina práceschopných lidí.

I přes nesporné úspěchy Polsko zůstává na předposledním místě v Unii, poslední je Lotyšsko, kde životní úroveň ještě nedosáhla poloviny unijního průměru. Pro srovnání Česká republika je podle Eurostatu přesně na třech čtvrtinách tohoto průměru a Slovensko na 56 procentech.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme