Zlato je nejlevnější za posledních pět let. Cena klesla i u platiny a palladia

O čtyři procenta se dnes propadla cena zlata, a vzácný kov je tak nejlevnější od května 2010. Mohou za to spekulativní prodeje velkého množství zlata na čínském trhu i předpokládané zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Kromě zlata klesá také cena platiny či palladia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato | Zdroj: Reuters

Hned potom, co na šanghajské burze zlata prodali neznámí investoři pět tun drahého kovu, spadla jeho cena během dvou minut o 40 dolarů na 1 088 dolarů za unci.

Pro zajímavost: letos byla jeho cena nejvýš koncem ledna, kdy se unce zlata na burze obchodovala za 1 300 dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poklesu cen zlata mluvila redaktorka Barbora Kladivová

Cenu drahého kovu však ovlivňuje třeba také inflace či zhodnocující se americký dolar. „Platí takové pravidlo, že pokud americký dolar zhodnocuje, tak ceny komodit jdou dolů,“ říká analytik společnosti Colloseum Boris Tomčiak.

Zlato bylo vždy atraktivní investicí, letos to však zatím neplatí. Za půl roku jeho cena spadla o víc než šest procent.

Od cenného kovu se tak obrací i řada zlatých investorů. Podle některých ekonomů se navíc oživování zlata v dalších týdnech rozhodně konat nebude.

Ani zlatníci nečekají nějaký zvýšený zájem o své výrobky. „Většina lidí neuvažuje tak, že když padá cena zlata na světových trzích, tak že si půjdou koupit šperky na horší časy, nebo jen kvůli tomu, že by ta cena měla být lepší, protože na těch krámech se toto téměř vůbec neprojevuje,“ míní ředitel Centra zlatníků Michal Urban.

Kromě zlata klesají ceny i u dalších vzácných kovů. Třeba cena platiny se propadla až o pět procent a je tak nejníž od února 2009. A nejnižší za poslední tři roky jsou i ceny palladia – to zlevnilo o tři procenta.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme