Změně Ústavy dveře otevřené

Vypustit z Ústavy cíl České národní banky (ČNB), který byl definován péčí o stabilitu měny, a umožnit tak sněmovně přijetí rozsáhlé novely zákona o ČNB, je hlavním cílem vládní novely Ústavy. Proti novele, kterou dnes sněmovna propustila do druhého čtení, se neúspěšně postavili lidovci a unionisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci obou opozičních stran tvrdí, že není dobré, když zákonodárci nejdříve změní zákon a teprve pak Ústavu. Vláda původně uvažovala, že změní cíl ČNB z měnové stability na cenovou stabilitu. Nakonec se však rozhodla cíl banky z Ústavy úplně vypustit.

Problematika spojená s vymezením cíle České národní banky blokovala přijetí široké novely zákona o ČNB, kterou vypracovaly a prosadily strany opoziční smlouvy, tedy ČSSD a ODS. Zákonodárci se shodli na tom, že Ústava nemůže být novelizována standardním zákonem, ale pouze samostatnou novelou Ústavy. Poslanecká sněmovna přitom novelu zákona o ČNB schválila 14. července. Senát ji ale s podstatnými výhradami 4. srpna zamítl.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme