Změně Ústavy dveře otevřené

Vypustit z Ústavy cíl České národní banky (ČNB), který byl definován péčí o stabilitu měny, a umožnit tak sněmovně přijetí rozsáhlé novely zákona o ČNB, je hlavním cílem vládní novely Ústavy. Proti novele, kterou dnes sněmovna propustila do druhého čtení, se neúspěšně postavili lidovci a unionisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci obou opozičních stran tvrdí, že není dobré, když zákonodárci nejdříve změní zákon a teprve pak Ústavu. Vláda původně uvažovala, že změní cíl ČNB z měnové stability na cenovou stabilitu. Nakonec se však rozhodla cíl banky z Ústavy úplně vypustit.

Problematika spojená s vymezením cíle České národní banky blokovala přijetí široké novely zákona o ČNB, kterou vypracovaly a prosadily strany opoziční smlouvy, tedy ČSSD a ODS. Zákonodárci se shodli na tom, že Ústava nemůže být novelizována standardním zákonem, ale pouze samostatnou novelou Ústavy. Poslanecká sněmovna přitom novelu zákona o ČNB schválila 14. července. Senát ji ale s podstatnými výhradami 4. srpna zamítl.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme