Zpožděná výplata sociálních dávek může zkomplikovat placení závazků

Některé úřady práce mají v posledních měsících problémy s výplatami sociálních dávek. Lidé dostávají přes sociální karty příspěvky na péči nebo podporu později, než byli zvyklí. Někteří se tak mohou dostat do problémů, protože nemají peníze například na zaplacení nájmu či na splátku úvěru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální dávky. Ilustrační foto.

Sociální dávky. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Co tedy dělat, když peníze od státu ještě nedorazily a je třeba zaplatit závazky? „Je to nemilá situace, ale nejdůležitější je sledovat běžný účet. Tedy vědět, kdy dávky měly dorazit, ale nedorazily,“ říká David Šmejkal z Poradny při finanční tísni a pokračuje:

„Je třeba uvědomit si, které všechny závazky musím splnit. Je zde nájem, splátky spotřebitelských úvěrů a další závazky. Je třeba rychle kontaktovat všechny věřitele, oznámit jim tuto skutečnost a požádat je o změnu splátkového kalendáře či nějakou shovívavost.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Odpoledního Radiožurnálu byl David Šmejkal z Poradny při finanční tísni

Podle Šmejkala by věřitelé měli mít pro zpoždění platby, za které lidé nemohou, pochopení. „Měli by vzít v úvahu, že jediný zdroj příjmů, sociální dávku, stát pošle, že to není záležitost měsíců, ale dnů.“

Situace s pozdní výplatou se však může opakovat. Některým lidem by tak mohlo hrozit, že se dostanou do dluhové pasti. Šmejkal proto radí, aby si lidé posunuli termíny splatnosti svých závazků.

„Stát by to připustit neměl. Ale z hlediska občanů, kteří se tímto způsobem dostanou do nepříjemných životních situací, nezbývá než poradit, aby si s věřitelem či pronajímatelem domluvili jiný den splatnosti,“ vysvětluje Šmejkal a doplňuje:

„Jinak by těch pár dní zpoždění, které stát zaviní svou liknavostí, když nepošle dávky, způsobilo zbytečné prodlení dle platné smlouvy.“

Lidé se podle Šmejkala také mohou zkusit obrátit na úřad práce s tím, aby byl o něco aktivnější v platbách sociálního pojištění a dávek, které klient má dostat. „Zkusit to mohou, ale není dobré se na to spoléhat,“ uzavírá David Šmejkal.

Petra Benešová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme