Zpravodajské servery ve Slovinsku zpoplatňují svůj obsah

Slovinská média zpoplatňují přístup na svoje zpravodajské portály. Jde o projekt společného internetového předplatného Piano, který už funguje na Slovensku. Ve Slovinsku se do něj dnes zapojilo 12 médií včetně osmi deníků, tří časopisů a jednoho webového magazínu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Mediální společnost Piano Media provozuje službu placených webů na Slovensku od dubna loňského roku. Jak ve Stalo se dnes uvedl šéf společnosti, Tomáš Bella, zavedení poplatků bylo motivováno tím, že vydavatelé přišli na to, že některé části obsahů nebylo možné financovat pouze z reklamy na internetu.

„To znamená, aby se udržela úroveň žurnalistiky, je nutné v některých případech zavést poplatky. Přinášejí i nové služby, například čtení novin přes Kindle, přicházejí nové sekce, pomalu se mění i vztah novinářů a čtenářů, kterým se jako platícím zákazníkům budou novináři zodpovídat,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Piano, který začal fungovat i ve Slovinsku, jsme ve Stalo se dnes mluvili s Tomášem Bellou, šéfem slovenské společnosti Piano Media

Měsíční předplatné vyjde na necelých 5 eur, v přepočtu bezmála 130 korun. Jaroslav Švelch z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy potvrdil, že o zapojení do projektu Piano uvažovali v minulosti i čeští vydavatelé.

„Tam jde o to, dodat tam nějakou přidanou hodnotu, která může být různá. Může to být třeba uživatelský zážitek, to znamená, že zprávy jsou nějakým způsobem setříděné, rozestavěné. Také záleží na tom, jak je placení snadné, nebo složité,“ řekl Švelch.

Systém Piano se podle něj snaží právě placení co nejvíc zjednodušit. „Hodně pokusů, které byly předtím, ztroskotalo na tom, že bylo poměrně těžké od lidí peníze nějakým způsobem dostat, čistě logisticky,“ podotkl Švelch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Nikola Bojčev přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu podmínky předplatného ve Slovinsku a jinde

Připomněl, že některá česká média obsah svých webů zpoplatnila částečně. Nejde ale o kolektivní systém placeného obsahu: „Existují příklady zpravodajských serverů nebo serverů různých magazínů, které poskytují část obsahu zdarma, za část se platí. Je to třeba IHned nebo Reflex, který nabízí online obsah zdarma jen pro předplatitele tištěného Reflexu.“

Slovensko a Slovinsko nejsou jedinými zeměmi, kde zpoplatněné internetové zpravodajství funguje. Například Ruppert Murdoch zcela zpoplatnil ve Velké Británii The Times, jehož web pustí čtenáře zdrarma jen na titulní stránku. Například na Slovensku jsou zpoplatněny jen nejexkluzivnější části webu.

Piano Media se netají tím, že chce postupně zavést zpoplatnění vybraných zpravodajských portálů v celé Evropské unii. „Máme hodně zájemců i mimo EU. Náš systém dává smysl na úrovni celých zemí. To znamená, že si koupíte třeba předplatné pro celý slovenský nebo celý slovinský web. Například v USA je to rozkouskované, jednotlivé weby tam mají jednotlivé ceny,“ přiblížil Tomáš Bella.

Zbyněk Zykmund, Lucie Maňourová, David Šťáhlavský, bre, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme