Dočasné zrušení daní u elektřiny a plynu nebude Evropská komise trestat, říká Schillerová

Pokud by Česko odpustilo daň z přidané hodnoty (DPH) na plyn a elektřinu pouze dočasně, neměl by tento krok vyvolat sankce ze strany Evropské komise. Na tiskové konferenci to ve středu uvedla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO). Schillerová se odvolala na osobní jednání s eurokomisařem pro ekonomiku Paolem Gentilonim. O vládním návrhu, který by DPH odpustil, má ve středu jednat sněmovna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová při jednání Poslanecké sněmovny.

Podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové by dočasné zrušení daně u plynu a elektřiny neměla Evropská komise trestat | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh má spolu s dalšími pomoci bojovat s rostoucími cenami energií. „Pomůže to napříč všem. Je to jednoduché administrativní, dočasné řešení. To znamená: námitky, že je to v rozporu s právem EU, odmítám,“ řekla Schillerová. Poukázala přitom na to, že změna má platit jen pro příští rok.

Elektřina a plyn lidem příští rok zdraží. Zvýší se regulovaná složka, oznámil energetický úřad

Číst článek

Uvedla, že o tom minulý týden na radě ministrů financí EU mluvila s eurokomisařem Gentilonim. „On mi minulý týden na okraj rady Ecofin, na naší osobní schůzce, řekl, že má pochopení pro tuto dočasnou výjimku, která řeší dramatickou cenu energií v Česku za předpokladu, že bude dočasná a že to posouvá na technickou úroveň. To je silný politický vzkaz, že v případě, že tato legislativa bude v ČR schválena, nebude předmětem sankcí, ani infringementu (řízení) ze strany Evropské komise,“ prohlásila.

To potvrdil v rozhovoru pro Radiožurnál také ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy v demisi Karel Havlíček (ANO). „Je to předjednáno s Evropskou komisí. Komisař pro ekonomiku řekl, že pro to má pochopení. Není definitivní, že by to po nás Evropská komise vymáhala.“

Vládní koalice nesouhlasí

Vláda v příslušné novele zákona o DPH konstatuje, že navrhovaná právní úprava není slučitelná s právem Evropské unie, neboť to neumožňuje zavést osvobození od daně s nárokem na odpočet daně na dodání elektřiny a plynu. Česká strana proto bude vyjednávat s Evropskou komisí o možnosti nulovou daň uplatnit, dodal kabinet. 

Sněmovna má na středeční mimořádné schůzi svolané z popudu opozičního hnutí ANO jednat ještě o dvou dalších předlohách, které se týkají placení poplatku na podporované zdroje energií a využití peněz z prodeje emisních povolenek. Zda se ale schůze uskuteční je nejisté, protože nová vládní koalice s navrhovaným řešením nesouhlasí. 

jch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme