Zrušení výměru přinese spory, hrozí majitelé i nájemníci

Vlnu soudních sporů kvůli případnému zvyšování činží očekává jak Sdružení nájemníků, tak i Sdružení majitelů domů. Dosavadní cenový výměr o regulaci nájemného totiž Ústavní soud před několika dny zrušil a nový zákon bude nejspíš až v polovině příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

panelák | Foto: Jan Rosenauer

Dopis domácího o zdražení činží, a to hned několikanásobném se okamžitě po verdiktu Ústavního soudu objevil ve schránkách některých nájemníků v Brně. Ústavní soud zrušil kdeco, říká předseda Sdružení nájemníků a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček. "Je zrušena povinnost majitelů domů zajišťovat služby, což obsahoval jen cenový výměr. Je zrušena povinnost platit měsíční zálohy na služby, není jasné, co se počítá do podlahové plochy bytu," vypočítal Křeček.

Ústavní soud uznal, že zrušený výměr o regulovaném nájemném nepřípustně zasahoval do soukromého vlastnictví, oponují majitelé domů. I oni ale dodávají, že pokud se na výši nájemného nájemník s domácím nedohodne, spor bude muset rozhodnout soud podle konkrétní situace. "Podle toho může říct, že takové nájemné je přiměřené," říká Tomislav Šimeček ze Sdružení majitelů domů.

Karel Hanauer ze Sdružení nájemníků radí: Zachovejte klid a plaťte tu činži, kterou jste platili do dneška. Nový zákon, který současné bezvládí ukončí, chce podle mluvčího ministerstva financí Jaroslava Dědiče vláda zavést co možná nejdříve. "Záleží na legislativním procesu, jak rychle bude zákon schválen ve Sněmovně a Senátu, předpoklad je, že do poloviny příštího roku by měl vejít v platnost," odhadl.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme