Ztráta Českých aerolinií se dál prohlubuje

Rekordní ztrátu ve výši 1,83 miliardy korun vykazují po prvním letošním pololetí České aerolinie. Uvedl to server iDnes.cz s odkazem na materiál, který firma zveřejní na středeční tiskové konferenci. Ztráta je oproti plánu vedení firmy o více než půl miliardy vyšší. O záchranném plánu bude dnes jednat dozorčí rada společnosti. Očekává se tvrdé jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo na stojánce | Foto: Jan Rosenauer

Připravený záchranný plán počítá s tím, že by ČSA od podzimu zrušily všechny své dálkové spoje, postupně prodaly tři letadla a propustily pětinu zaměstnanců.

Tato opatření ale piloti českých aerolinií považují v podstatě za řízenou likvidaci firmy. Nepřímo proto požádali premiéra Jana Fischera o odvolání prezidenta ČSA Radomíra Lašáka.

"ČSA za poslední roky přišly o 92 procent své účetní hodnoty. Nechceme, aby tento trend pokračoval, protože v tomto okamžiku management plánuje prodávat letadla, rozprodávat další majetek, omezovat provoz, hromadně propouštět. A to si myslím, že v období, kdy zažíváme mírný nárůst cestujících, není adekvátní," řekl Radiožurnálu prezident Českého sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar.

Ministři zatím za ředitelem ČSA stojí

Ministr dopravy Gustáv Slamečka a ministr financí Eduard Janota se minulý týden dohodli, že privatizace Českých aerolinií bude pokračovat a jejich současný ředitel Radomír Lašák zatím zůstává ve funkci. Alespoň než prodej státního podílu v ČSA skončí.

"Lašák to má zcela jisté do října, a pokud by nový vlastník, který by vzešel z privatizace, ho nechtěl dál, tak by pochopitelně skončil," uvedl ministr financí Janota.

Privatizaci aerolinek zkomplikovala francouzská Air France - KLM, která ze soutěže odstoupila. Jediným zájemcem o koupi devadesátiprocentního podílu státu tak zůstává konsorcium společnosti Unimex a Travel Service. Konečný termín pro podání cenové nabídky je 30. září.

Další podrobnosti o záchranném plánu pro ČSA si můžete poslechnout v dnešním pořadu Pod kůži, který Radiožurnál vysílá po půl druhé.

K tématu si můžete dále přečíst:
Piloti ČSA píší premiérovi. Stěžují si na postup managementu
Aerolinie Air France - KLM se stáhly ze soutěže o ČSA
Vedení ČSA bude s odbory projednávat možné propouštění
České aerolinie má opustit až 860 lidí ČSA ubývají cestující, aerolinky budou propouštět
ČSA se v prvním čtvrtletí propadly do ztráty 1,3 miliardy korun
Vláda z privatizace Českých aerolinií vyřadila Aeroflot a Odien
Zájem o koupi Českých aerolinií mají čtyři investoři

Jan Hrbáček, Monika Rybáková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme