Ztráta Konsolidační banky v tomto roce 13 miliard korun

Téměř 13miliardovou ztrátu v loňském hospodaření zveřejnila Konsolidační banka. Odhadované ztráty v příštích letech však půjdou do několika desítek miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téměř polovina z nich přitom půjde na vrub špatných úvěrů Investiční a Poštovní banky. Stát má, podle prezidenta Liberálního institutu Jiřího Schwarze i jiné možnosti jejich úhrad, než vypsáním dluhopisů, a to například výnosy z privatizace. Prostředky namísto do „velkého třesku“ by podle něj mohly jít na vyprání špatných úvěrů do Konsolidační banky. Jiným prostředkem je prodej těchto špatných pohledávek do zahraničí.

S téměř třináctimiliardovou ztrátou v hospodaření za loňský rok musí počítat ve svém předběžném odhadu státní Konsolidační banka. Podle prezidenta Liberálního institutu Jiřího Schwarze se loňská i další plánované ztráty Konsolidační banky výrazně podepíší i na celkovém schodku veřejných výdajů. Podle něj se na státním dluhu nepodílí nejvýznamnější měrou státní rozpočet, ale Konsolidační banka. Spočívá to v chybách, které se staly v minulosti a tou zásadní chybou bylo prodlení privatizace komerčního bankovnictví u nás.

Markéta Kaclová, Zbyněk Štíbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme