Zuckerberg: Vybudujeme globální komunitu, Facebook bude hlídat umělá inteligence

Zakladatel největší sociální sítě na světě Mark Zuckerberg zveřejnil text, ve kterém načrtl budoucnost Facebooku. Ten se má ze sociální sítě pro přátele a rodinu proměnit v nástroj pro 'globální komunitu'. Pomoci tomu má například umělá inteligence, se kterou chce síť více pracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook | Zdroj: Reuters

„Historie je příběhem toho, jak jsme se naučili sdružovat v čím dál větších počtech – od kmenů, přes města až po národy,“ napsal Zuckerberg s tím, že lidé společně dosáhli věci, které by sami nedokázali.

V textu nazvaném „Budování globální komunity“ zároveň reaguje na rostoucí izolacionistické nálady ve světě. „Každý rok se svět více propojoval a viděli jsme to jako pozitivní trend. Napříč Zemí jsou ale lidé, které globalizace obešla, a hnutí pro odpojování se z globální komunity,“ napsal Zuckerberg.

V reakci na tento trend se podle svého zakladatele chce Facebook posunout od sociální sítě pro rodinu a přátelé k nástroji pro budování 'globální komunity'.

Plán, který načrtl, obsahuje pět základních bodů. V nich si síť vytyčuje cíle pro vytvoření bezpečnějších, inkluzivnějších nebo informovanějších komunit.

Twitter následuje kroky Facebooku. Ohlásil boj proti falešným zprávám a trollům

Číst článek

„V Berlíně vede muž jménem Monis Bukhari (facebookovou) skupinu, kde osobně pomáhá uprchlíkům najít bydlení a práci,“ uvádí Zuckerberg jeden z příkladů toho, co nazývá „velice důležitými skupinami“. Jde podle něj o skupiny, které lidem reálně pomáhají, a účast v nich má pro ně velký význam. Na takovéto skupiny se síť v budoucnu plánuje zaměřit více s cílem vytvořit pro jejich zakladatele a vůdce více nástrojů.

Síť plánuje reagovat i na konkrétní problémy, jako jsou sebevraždy nebo kyberšikana. Pomoct by při tom měla umělá inteligence. Podle Zuckerberga je nemožné, aby administrátoři viděli miliardy příspěvků, které se na síti denně objevují, a díky kterým by se dalo například sebevraždám zabránit. „Zkoumáme systémy, které se dokážou podívat na fotky a videa a označit obsah, na který by se náš tým měl podívat,“ popsal Zuckerberg. Vývoj podobného systému podle něj ale může trvat několik let.

Facebook se chce zaměřit také na falešné zprávy. Podle Zuckerberga existuje několik způsobů, jak lidi přimět sdílet kvalitní obsah. Někteří lidé podle něj sdílejí zprávy na základě senzačních titulků bez toho, aby je četli, jiní až poté, co nad textem strávili jistý čas. Právě tato informace se podle Zuckerbega dá využít při redukci senzačních zpráv v News Feedu.

Zakladatel Facebooku v dopisu přiznal, že síť v minulosti několikrát udělala chyby při snaze nastavit standardy toho, co je a co už není přípustné. Příkladem toho je slavná fotografie z války ve Vietnamu, kterou síť stáhla kvůli nahotě. Řešením má byt podle Zuckerberga to, že síť se bude uživatelů pravidelně ptát, kde jsou jejich hranice, a podle toho nastavovat i standardy v jejich komunitě.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme