Zůstat mimo dohodu eurozóny není pro Česko dobré, varuje Niedermayer
Česko si zatím není jisté, jestli se přidá ke smlouvě na záchranu eura. Zůstává tak jednou ze čtyř zemí, která nová pravidla nepodpoří. Analytik společnosti Deloitte a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer míní, že ačkoliv za své ne Česko žádné sankce nedostane, nebylo by pro nás dobré, abychom pomáhali Evropu rozdělit.
Niedermayer upozorňuje, že bruselský summit teprve začal a na stole není definitivní dohoda. Dosavadní opatrný postoj premiéra Nečase tedy chápe, pokud bychom ale opravdu zůstali stát mimo dohodu eurozóny a dalších zemí s vlastní měnou, můžeme se dostat do izolace.
„Krátkodobě by pravděpodobně nehrozilo nic, protože zřejmě ta konstrukce půjde přes nějaký systém mezivládních dohod, takže na základě toho by nebylo možno Českou republiku sankcionovat, nicméně myslím si, že tady opravdu postupně začíná docházet k nějakému rozdělení Evropy,“ uvedl Niedermayer.
Původně se na změnách evropských smluv, které měly umožnit přitvrzení pravidel a sankcí pro hospodaření států s evropskou měnou, mělo domluvit všech 27 zemí, kvůli požadavkům Velké Británie se to ale nepovedlo. Státy eurozóny se proto rozhodly postupovat samostatně pomocí zvláštních dvoustranných smluv. K tomu se vedle Britů a Čechů odmítají připojit Švédsko a Maďarsko.
ČTĚTE TAKÉ: Česko se zatím nepřidá k nové smlouvě na záchranu eura
Podle Niedermayera ale tyto státy mají úplně jinou politicko-ekonomickou agendu než Česká republika, pro kterou je eurozóna obchodním partnerem.
„Britské zájmy se začínají čím dál silněji střetávat se zájmy zbytku Unie a to zřejmě dlouhou dobu tento systém nevydrží. Švédská situace je trochu jiná, protože to je velmi důvěryhodná a sebevědomá ekonomika, která dobře funguje, a o Maďarsku víme dobře, jak je tam podivná politická situace. Pokud by do této rodiny vstoupila Česká republika, tak si myslím, že by to v nějakém delším horizontu zřejmě způsobilo problém,“ podotkl ekonom.