V příštím roce si polepší starostové, primátoři i hejtmani. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra

Odměny představitelů obcí a krajů se příštím roce pravděpodobně zvýší o 7,5 procenta. Starostové a primátoři by podle nových tabulek v závislosti na velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, měli vydělávat od 41 983 korun do 119 652 korun. Hejtmani si polepší na částku mezi 125 949 a 138 544 korunami. Návrh ministerstva vnitra bude vláda projednávat v pondělí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv je návrh na zvýšení odměn neadekvátní. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Proti materiálu v připomínkovém řízení protestovaly Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv, shodně požadují nejméně desetiprocentní nárůst.

Ministerstvo vnitra má od vlády uloženo, aby kabinetu poslalo návrh na zvýšení odměn členů zastupitelstev územních samospráv pokaždé, když se průměrná hrubá měsíční nominální mzda v předchozích letech zvýší nejméně o 2,5 procenta. Mezi roky 2017 a 2018 přitom nárůst nominální měsíční mzdy v Česku vyčíslil Český statistický úřad na 7,5 procenta na 31 868 korun, uvádí vnitro.

Česko bude usilovat o delší výjimku pro daňový systém reverse charge. K jeho zavedení chybí zákony

Číst článek

Odměny vyplácí ze svých rozpočtů jednotlivé samosprávy. Resort odhaduje, že obce budou muset v případě platnosti nařízení zaplatit svým představitelům celkem o 494 milionů korun víc, kraje a Praha o 49 milionů.

Vnitro před dvěma lety odměňování v regionech výrazně upravilo kvůli novele zákona o obcích. Předpis sjednotil výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo výpočet odchodného. Odstranil také nerovnoměrnost v odměňování, kdy měli starostové stejné peníze a k nim bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikaly tak až desetitisícové rozdíly.

Svaz měst a obcí k návrhu namítá, že na zastupitele a především starosty jsou kladeny výrazně větší nároky, podle Sdružení místních samospráv by se měly odměny zastupitelů přibližovat mzdám v manažerských pozicích v soukromém sektoru. „Cílem komunální politiky má být přilákání lidí odborně a profesně zdatných, což však zcela přirozeně musí nacházet odraz i v jejich finančním ohodnocení,“ uvedl Svaz měst a obcí. Návrh je podle obou svazů neadekvátní, zvýšení by mělo být minimálně desetiprocentní.

Finanční poradci budou muset nahrávat hovory s klienty. ‚Špiclování,‘ reaguje šéf asociace

Číst článek

Sdružení místních samospráv také varuje před finančním dopadem především na menší obce s méně než 250 obyvateli. „Nedostatečná či dokonce žádná finanční kompenzace předmětných zvýšených výdajů ze strany státu by pro tyto obce byla doslova fatální,“ varuje svaz. V dlouhodobém výhledu požaduje kompenzaci ve výši poloviny výdajů na odměny. „Výkyv výdajů způsobený navýšením odměn navrhujeme pokrýt účelovým transferem finančních prostředků z vládní rozpočtové rezervy státního rozpočtu,“ píše Sdružení místních samospráv.

Premiér Andrej Babiš (ANO, politická příslušnost) v listopadu kritizoval, že o odměnách v regionech rozhoduje vláda. Řekl, že by hospodaření samospráv od státu v tomto ohledu rád oddělil.

Starostové podle něj mají problém s tím, že mají někdy nižší platy než jejich podřízení a zaměstnanci příspěvkových organizací. Předseda Svazu měst a obcí František Lukl uvedl, že řešením by mohla být automatická valorizace. Platy zastupitelů by mohly být navázané například na platy poslanců či senátorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme