Zvýšení úrokových sazeb zdražilo hypotéky

Všechny velké banky zdražily hypotéky. Měsíční splátky miliónového úvěru na dvacet let se v průměru zvýšily o 210 korun. Peněžní ústavy tak reagují na říjnové zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obytné domy | Foto: Jan Rosenauer

Zdražení hypoték neznamená katastrofu; realitní trh je rozjetý a pokračuje stavební boom - tak reaguje většina realitních makléřů. "Já jsem osobně toho názoru, že to nějaký významný vliv na realitní trh mít nebude," říká šéf Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. Podle něj je největší zájem o byty 2 + k.k. na takzvaně dobré adrese, tedy v místě, kde je dobrá doprava, kde fungují služby a kde se dá aktivně odpočívat.

"Nakupují v těch lokalitách, které jsou ekonomicky aktivní, to znamená především ve velkých městech," dodává Novotný. Vůbec nejvíc nových bytů je zatím ve středních Čechách a v Praze. Stavební boom teď čeká Brno a také krajská města, třeba Hradec Králové.

Podle Tomáše Kofroně z Raiffeisenbank jsou i přes mírné zdražení hypotéky stále výhodné. "V letošním roce zaznamenáváme přibližně dvojnásobný nárůst zájmu o hypotéky a předpokládáme, že tento trend bude pokračovat i nadále."

Dojde-li k dalšímu zdražení, lidé začnou daleko víc kombinovat zdroje. Vedle hypotéky použijí na koupi bytu také stavební spoření nebo peníze z pojištění.

Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme