Brněnský filmový festival Ekofilm vyhrál dokument o indickém ekologovi

Tématem 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm byla voda a sucho. Diváci mohli letos shlédnout 40 filmů. Za nejlepší film porota zvolila indický dokument The Man Who Dwarfed the Mountains (Muž, jenž zastínil hory).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový festival Ekofilm

Filmový festival Ekofilm | Foto: Ekofilm

Snímek je o nejvýznamnějším současném indickém ekologovi Chandim Prasadu Bhattovi. „Film jsme vybrali proto, že Bhatt má několik okouzlujících kvalit, kterými environmentální aktivisté většinou neoplývají. Neočekává, že ostatní budou řešit nespravedlnost za něj, ale hledá spolupráci k řešení lokálních problémů. Ve všem, co dělá, se prezentuje skromně, ale zároveň s hrdostí na to, že protestuje,“ popsala nejznámějšího indického ekologa předsedkyně poroty Chihiro Guezenbroeková.

„A kvůli čemu je nejznámější? Sjednocuje boj za záchranu stromů a záchranu lidí. Film tohle vypráví velmi dobře: má jasnou strukturu, režii, vývoj příběhu a krásně ukazuje propojení záplav, přehrad, vegetace a lidského působení,“ dodala Guezenbroeková. Dokument kromě hlavní ceny získal ještě ceny v kategorii Enviro a Cenu ministra životního prostředí, uvedl mluvčí festivalu Jan Šmikmátor.

V Ostravě začíná festival Ekofilm, nabídne sto filmů o životním prostředí

Číst článek

V dalších kategoriích uspěl například ruský snímek Small People. Big Trees (Malí lidé. Velké stromy), který vypráví příběh jihoafrických pygmejů kmene Baka, nebo bolivijský film Historias contaminadas (The Toxic Tales), který by se dal přeložit jako Toxické příběhy. Ten v pěti krátkých povídkách ironicky popisuje destruktivní chování člověka jako největší ohrožení lidí.

Další ocenění získal také snímek Zelení mušketýři. Ten vypráví o skupině mladých lidí v Litvě, kteří koncem 80. let minulého století založili ekologickou a národopisnou organizaci s názvem Atgaja. Diváckou cenu pak získal německý film Everglades o životě ve stejnojmenném národním parku na Floridě.

„Po letošním ročníku je vidět, že téma sucho už se dostává lidem do povědomí. O besedy a akce na toto téma byl velký zájem. Je potřeba diskutovat i konat. Je důležité šířit, co nejen stát, ale každý může udělat pro zmírnění dopadů sucha a také šířit, co nás čeká,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který přijel jako host festivalu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme