Do kin jde nový Pojarův film pro děti. Slavný režisér na něm pracoval v posledních letech života

Každý ho zná jako režiséra pohádky „Pojďte, pane, budeme si hrát“. Přestože ale Břetislav Pojar už několik let nežije, jde mu v těchto dnech do kin nový film Pojar dětem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O princezně, která se nesmála. Z filmu Pojar dětem | Foto: cinemart

Film má 70 minut a obsahuje pět krátkých snímků, na kterých se Pojar podílel v posledních letech života.

Jedním z nich je i Vánoční balada, která se odehrává v zemi, kterou zničila válka. Dítě, které krajinou prochází, má strach z hlídkujících robotů. Jelikož jde ale o pohádku, můžeme vám prozradit, že všechno skončí dobře.

Letošní festival animovaných filmů připomene legendy Jiránka a Pojara

Číst článek

Přestože tento snímek už nestačil Pojar natočit, napsal k němu alespoň scénář. Producentovi filmu Michalu Podhráskému se ale návrh zpočátku nezamlouval. „Vytáhnul takový umolousaný papír, já jsem to začal číst a teď tam bylo o válce, zničený svět a podobně. Já jsem si říkal, že vždycky byl takový pacifista proti válce a těmhle věcem. Tak zase blbne s tímhle tím,“ popsal.

U nás málo známý, ve světě hvězda

Jak se později ukázalo, Pojar předvídal nejistou dobu a strach z války zcela správně. „On dopředu věděl, co lidstvo potřebuje. Hledáme, kdo jsme, co jsme, a on to věděl už pět let předtím, nebo sedm let předtím,“ řekl Podhráský.

Podhradský se s Břetislavem Pojarem osobně znal a vážil si ho. Jak sám doplňuje, v zahraničí měl větší jméno. „Byla to velká osobnost ve světě. My jsme ho brali jako jednoho z dobrých režisérů. Ve světě byl opravdu hvězda. Když se objevil na festivalu, tak kolem byl hned hrozen obdivovatelů a žádostí o podpis, prostě jako nějaká rocková hvězda se objevila nebo někdo takhle význačný.“

Mezi nejvýznamnější Pojarova díla patří film O skleničku víc a Zahrada napsaná na motivy Trnkovy knížky.

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme