Filmový archiv nabídl lidem digitalizaci starých domácích videí. Zájem byl velký

Národní filmový archiv nabídl lidem, že jim zdarma zdigitalizuje jejich stará domácí videa, pokud jim majitelé přenechají originál videa na původním nosiči. Tuto možnost využil velký počet lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní filmový archiv (ilustr. foto) | Foto: Národní filmový archiv

Pracovníky Národního filmového archivu zajímala ta nejobyčejnější videa z rodinných oslav nebo dovolených. „Nejčastěji se točily rodinné rituály, svatby, narozeniny a dovolené, kde jsou zaznamenány architektonické památky nebo koupání v moři,“ vysvětlil Jiří Horníček, kurátor sbírky neprofesionální kinematografie Národního filmového archivu, jaká videa se točila nejčastěji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní filmový archiv nabídl lidem zdarma digitalizaci starých domácích videí. Více si poslechněte v reportáži Evy Rajlichové.

Zájemci mohli přinést svá videa v sobotu do pražského kina Ponrepo. Akci pořádal filmový archiv už potřetí, tentokrát v rámci Dne rodinných filmů. Letos ale bylo daleko víc zájemců než v předchozích letech.

Většina lidí akce využila proto, že často vůbec nemají přístroj, na kterém by mohli pásky s filmem přehrát. Ty jsou navíc velmi křehkým a citlivým materiálem, který je potřeba správně skladovat.

Vávrův Krakatit se vrací na filmová plátna. Národní filmový archiv ho bude digitálně restaurovat

Číst článek

Mezi odevzdanými filmy byly záznamy výstavby Dejvic nebo oslavy 1. máje. Jeden z majitelů filmu Pavel Vimr vůbec nevěděl, co na páskách vlastně je. „Kromě naší svatby nevím, co je na páskách nahrané,“ řekl.

Marta Trejbalová si přinesla nechat zdigitalizovat záběry rvačky. „Bude mi 65 let, ale na této pásce je natočená rvačka mezi mnou, když mi byly dva roky, a mými staršími bratry,“ vysvětluje paní Trejbalová. „Mezi nejčastěji zpracovávané formáty patří ‚osmičky‘ a standart,“ popsal kurátor Horníček.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme