Fond kinematografie po sedmé podpořil mezinárodní spolupráce filmařů. Mezi 12 projektů rozdal 30 milionů

Státní fond kinematografie rozdělil mezi filmaře minoritních koprodukcí méně peněz, než čekali. Finanční podporu dostane 12 snímků, které vznikají v rámci mezinárodní spolupráce s českými filmaři. Dohromady se letos fond rozhodl rozdat 29 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reflexe. Film!

Reflexe. Film! | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Rada státního fondu letos vybírala z 29 přihlášených projektů. S českými filmaři chtěli spolupracovat producenti z Rumunska, Francie nebo třeba ze Spojených států. Dohromady mají rozpočty za téměř 100 milionů korun.

Na svých webových stránkách fond uvádí, že řada z přihlášených projektů nesplňovala podmínky pro dotace. Šlo například o snímky, na kterých by čeští filmaři spolupracovali jen minimálně a u kterých by chybělo výraznější tvůrčí zapojení.

Nejlépe dopadl snímek Ostrým nožom, který jako jediný dostane přesně tolik peněz, o kolik žádal. Jde o snímek připravovaný v česko-slovenské spolupráci režiséra Teodora Kuhna. Motivem je příběh z roku 2005, kdy skupina neonacistů v Bratislavě zavraždila mladého muže. Obžalovaní byli nakonec osvobozeni.

Mezi další podpořené filmy patří Tlumočník, autorský projekt Martina Šulíka, na kterém se podílí filmaři ze Slovenska a Rakouska. Jde o příběh muže, který hledá člověka zodpovědného za vraždu svých rodičů. Tlumočník dostane oproti očekávání o dva a půl milionu korun méně než žádal, a to kvůli nepřesnostem.

„Třeba vidíme možnost, že by si v tom projektu mohl získat prostředky například z prodeje televizních nebo distribučních práv. Jsou tam ještě nějaké rezervy, které suplovat nemusíme a můžeme tím pádem podpořit víc projektů," uvádí další důvody předseda Rady Státního fondu kinematografie Přemysl Martínek.

Menšinové spolupráce českých producentů se zahraničními kolegy podporuje Státní fond kinematografie od roku 2010.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme