Na mléčné dráze s Monicou Bellucci. Kusturicův nový snímek bere na výlet do fantazie i absurdity

Dobrák Kosťa převáží na válečné frontě mléko na oslu. Pohodlný život mu ale naruší pohledná Italka v podání Monicy Bellucci. To je ve zkratce zápletka nejnovějšího filmu Emira Kusturici, který osobně představil na pražském Febiofestu. Diváci ho mohou v rámci festivalu zhlédnout ještě tento pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emir Kusturica

Emir Kusturica | Zdroj: ČTK

Ačkoliv v českém překladu zní název filmu „Na mléčné dráze“, je toto pojmenování trochu zavádějící. V angličtině se například jmenuje On The Milky Road, kde asociace s Mléčnou dráhou - tedy Milky Way není patrná. Český překlad nicméně alespoň může naznačit, že se režisér ani tentokrát nebrání fantazírování a absurditě.

Emir Kusturica hraje hlavní postavu Kosťu - dobráka, který žije sám s dravým ptákem. Jestřáb má ve filmu největší roli, objevuje se v něm ale i had nebo medvěd. Zvířata jsou ostatně důležitou součástí příběhu. Nejen v alegorické rovině, ale také v té vypravěčské.

Režisér Kusturica se vrací do Prahy, slavný absolvent FAMU bude hostem Febiofestu

Číst článek

Kosťa jezdí na svém oslovi denně pro mléko a při jedné z jeho cest se seznámí s pohlednou Italkou, kterou hraje Monica Bellucci. Tak začíná první ze tří částí snímku.

Emir Kusturica je známý svým osobitým stylem, ve kterém se často prolíná melancholie s drastickou a někdy velmi krutou realitou. V tomto ohledu se toho ani tentokrát moc nezměnilo.

Letošní Febiofest zahájí snímek Agnieszky Hollandové. Do čela poroty zasedne Juraj Herz

Číst článek

Kusturica je talentovaný renesanční člověk. Režíruje, vymýšlí si kulisy, se svým synem skládá hudbu, tady navíc hraje hlavní roli a v neposlední řadě dohlíží na kameru.

Nyní si ale přizval dva spolupracovníky včetně českého kameramana Martina Šece. Ten natáčel i Anděla Páně nebo seriál Labyrint. Kusturica ho o spolupráci požádal, protože měl strach, jak bude vypadat digitální kamera, se kterou zatím moc netočil. Jak ale dodal, s výsledkem je spokojen.

„Bylo důležité, aby na krajinu, ve které se natáčelo, svítilo slunce. To, co tam udělal Martin Šec, je vysoce kvalitní fotografie, s ním přestal strach,“ řekl ke spolupráci Kusturica.

Hraná Kráska a zvíře emancipuje hlavní postavu, kouzlu původní animace se ale nevyrovná

Číst článek

Film už se promítal například na festivalu v Benátkách a podle zahraničních médií se fanouškům i znalcům Kusturicovy tvorby bude líbit. Noví diváci ale možná budou trochu tápat. Problém má režisér například s filmovými triky, jak se píše v recenzi magazínu Variety.

Diváci se na film mohou vypravit do pražského kina Anděl, kde se v pátek bude promítat v rámci Febiofestu. Ten samý den dostane Emir Kusturica také sošku Kristiána za přínos světové kinematografii.

„Když jsem viděl, kdo tady byl a kdo tu cenu dostal, tak jsem si říkal, že je to opravdu dobré místo. Je to také poprvé od té doby, co jsem skončil školu, že jsem s nějakým svým filmem v Praze,“ řekl k ocenění režisér.

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme