Němý film doplněný živou hudbou. Kapela Ufajr ozvučí slavný snímek Bílé peklo

Němé filmy mají jednu výhodu, každý jim může dotvořit vlastní hudební doprovod. Kapela Ufajr se rozhodla ozvučit slavný film Bílé peklo. Do originálního hudebního doprovodu se dostal mimo jiné i známý motiv písně Eye Of The Tiger. Jestli se ozvučení němého filmu kapele povedlo, mohou posoudit návštěvníci festivalu Das Film Festu, který jedinečnou projekci uvede dvakrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudba, muzika, koncert, kytara, hra na kytaru, muzikant, hudební talent, festival (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

„Poprvé jsme hudbu k tomuto filmu hráli v létě 2013 na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Při té příležitosti jsme to i složili. Hudbu jsme dohromady vymýšleli asi dva měsíce. Zkoušeli jsme zapasovat naše existující skladby do toho filmu, tak i vymýšleli nový materiál,“ popisuje Tomáš Kubín ze skupiny Ufajr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Němý film doplněný živou hudbou. Kapela Ufajr ozvučí slavný snímek Bílé peklo. Podrobnosti zjišťoval Ondřej Bambas

Na Letní filmové škole si mohli vybrat k ozvučení z několika filmů, volba nakonec padla právě na německý film z dvacátých let Bílé peklo.

„Byl pro nás nejlepší tím, že byl dlouhý, byl o horách a horolezcích. Bylo tam hodně emocí, dramatu, lásky a smrti a hodně dlouhých scén na hory a sníh,“ vysvětluje Kubín.

Kapela Ufajr ale nesložila hudební doprovod k tomuto němému snímku jako první. Inspiraci v jiných verzích ale nehledali. „Když jsme se na film koukali poprvé, tak jsme si ho pouštěli bez zvuku a komentovali jsme, co tam budeme hrát. Takže původní hudební doprovod jsme nikdy neslyšeli,“ přibližuje Kubín.

Bílé peklo má celkem 139 minut, skupina si v něm ale našla několik klíčových míst. „Když jsme film sledovali, tak jsme si našli několik pasáží, které jsou delší, třeba i 20 minut. Víme, že má určitou náladu, že jsou v ní nějaké emoce, a podle toho to hrajeme. Film tak máme ohraničený. Přesně víme, ve kterém záběru začíná ta další pasáž. Co se odehrává v rámci těch pasáží, už někdy nemáme úplně nazkoušené. Pokaždé to hrajeme trošku jinak,“ dodává baskytarista Konrád Tvrdý.

Bílé peklo doprovodí kapela Ufajr živou hudbou 21. října v pražském Divadle Archa a 1. listopadu v brněnském kině Art.

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme