Polsko ožívá českými filmy. Promítat se budou i Formanovy Lásky jedné plavovlásky

Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana patří nejenom k české filmové klasice. V sousedním Polsku považují toto a další díla československé Nové vlny za perly, které by měla vidět hlavně mladá generace v celé zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Forman v Čáslavi | Foto: Michal Trnka

Ve dvou desítkách velkých i menších polských měst mají v příštích týdnech milovníci české a slovenské kinematografie možnost vidět oblíbenou klasiku na velkém plátně.

„Zkoušeli ukázat - jak to nazval jeden filmový historik - malého Čecha. Prostého, obyčejného člověka," vysvětluje filmový kritik Andrzej Bukowiecki, proč jsou i pro dnešní polské diváky české a slovenské filmy staré 50 let zajímavé.

"Češi mají rádi lidi. A to je v těch filmech československé nové vlny vidět. Mohou být zábavné, ale také hořké a burcující. To platí třeba o filmech o válce. Ale to teplo, ten smířlivý přístup k člověku, je tam vždycky. Takže se zahřejeme teplem těch filmů a to by mělo být motivací pro diváky,“ dodává.

Polská kina a české filmy

Podle Petra Janyšky, ředitele Českého centra, které přehlídku pořádá, bylo žádostí o filmy hodně.

„Ze všech stran se na nás valily žádosti z různých měst, že ty filmy chtějí také. Takže jsme se dohodli s polskou filmotékou a udělali výběr, takový balíček na prodloužený víkend a ten proběhne celým Polskem. Už máme dvacet zájemců, jsou to většinou artová kina, především ta projevila zájem, aby u nich ty filmy běžely.“

Filmové kalendárium: Den vzniku samostatného československého státu

Číst článek

„Těžko si dokážu představit polská klubová kina bez českých a slovenských filmů. Opravdu to jde dohromady,“ dodal šéf sítě filmových klubů Polské národní filmotéky Andrzej Goleniewski.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme