Prasátko Peppa u sadistického zubaře i nahý Hulk. Na YouTube se objevují falešné pohádky

Na serveru YouTube je velké množství různých populárních animovaných pohádek pro nejmenší děti. Britská televize BBC informuje, že přinejmenším tisíce z nich jsou falešné verze, které obsahují věci, které rodiče svým dětem nejspíš nechtějí ukazovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prasátko Pepa

Prasátko Pepa | Foto: YouTube, kanál Peppa Pig

Jedním ze závadných videí je také verze známé animované pohádky Peppa Pig, česky Prasátko Peppa, určená pro předškolní děti. Na YouTube je k vidění řada příběhů o prasátku v angličtině, ale jak informuje BBC některá se tváří jako originál pohádky, ale po chvíli se začnou dít divné věci.

Například ve falešné epizodě o návštěvě Peppy u zubaře se na místo dobromyslného slona v bílém plášti, který Peppu pochválí, že nejí moc sladkostí, se objeví falešný zubař sadista a prasátko ve videu hodně křičí a pláče. Animace je prý velice podobná originální pohádce. Podle BBC existují i další, třeba s Mickey Mousem a dalšími.

Přitom nejde o parodie pro dospělé. Těch je na YouTube spousta, ale jsou často označena už v titulku videa.

Lidstvo tráví na YouTube miliardu hodin denně, to je asi 114 000 let

Číst článek

Problém je, když rodič pouští pohádku tříletému dítěti a netuší, že kdesi uprostřed může narazit na znepokojivé věci. Některá taková videa na YouTube mají zhlednutí v řádu milionů.

Profesorka sociální psychologie z LSE Sonia Livingstoneová řekla BBC, že je naprosto pochopitelné, že rodič třeba pustí dítěti video, telefonuje a neví, co všechno se na obrazovce děje. Jestli má mít server důvěru, měl by prý dbát na ochranu dětí.

YouTube nebere zpětnou vazbu u videí na lehkou váhu. Řada lidí prý na závadný obsah upozorňuje přidáním vlaječky. Ty pak serverv z portálu odstraňuje. Videa jde podle tohoto upozornění filtrovat. Rodiče malých dětí prý ale také můžou využívat aplikaci dostupnou pro mobilní telefony a tablety YouTube Kids, která se snaží eliminovat závadný obsah. Server ale dodává, že žádný filtr není stoprocentní.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme