Pražská divadelní scéna přišla o velkého herce. Zemřel Jiří Ornest, bylo mu 70 let

Ve věku 70 let zemřel v neděli dopoledne herec a režisér Jiří Ornest, který byl úzce spjat s pražskou divadelní scénou. Informovala o tom jeho manželka, herečka Daniela Kolářová. Ornest stál u zrodu řady alternativních divadelních projektů, známý byl i z filmu a televize. Jeho domovskou scénou bylo Divadlo Na zábradlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Jiří Ornest | Zdroj: ČTK

Otec – Ota Ornest, režisér. Matka – Jarmila Smejkalová, herečka. Strýc – Jiří Orten, básník.

Z tohoto výčtu by se mohlo zdát, že Jiří Ornest zkrátka jinou volbu než stát se hercem neměl. Opak je však pravdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s hercem, divadelním režisérem a překladatelem Jiřím Ornestem o tom, proč dává málo rozhovorů, jak ho ovlivnilo narození ve známé umělecké rodině i co pro něho znamenala práce na hře Asanace v Divadle Na zábradlí

„Rodiče mě k žádnému konkrétnímu povolání netlačili,“ vzpomínal v roce 2012 ve vysílání Radiožurnálu Ornest.

„Považuji se navíc za relativně líného člověka. DAMU jsem považoval za nejjednodušší způsob, jak prožít mládí a nebýt příliš otravován školní výukou,“ dodával.

Ornest byl více než dvacet let v angažmá v Divadle E. F. Buriana a od roku 1991 byl členem souboru Divadla Na zábradlí. Zde působil nejen jako herec, ale také jako překladatel, autor a režisér například ve hrách Tragédie mstitele, V Altánu či Happy end.

Jednou z rolí, kterou si na prknech pražského divadla vyzkoušel, byla i postava projektanta Bergmana ve hře Václava Havla Asanace. „Jak na Václava Havla, tak na jeho hry mám určitou slabost,“ přiznal tehdy Ornest.

Herec Jiří Ornest v inscenaci Anamnéza Divadla Na zábradlí | Foto: Divadlo Na zábradlí

Uplatnil se rovněž jako textař a bohatá byla i jeho spolupráce s rozhlasem. U filmu dostal výrazné příležitosti například ve snímcích Hanele, Golet v údolí či v komedii Mistři. Naposledy si zahrál ve filmu Masaryk.

V televizi vystupoval spolu s Janem Krausem v satirickém pořadu Dvaadvacítka, hrál v sérii příběhů Soukromé pasti, v seriálu Zázraky života nebo Terapie II.

Na snímku z roku 2012 je Jiří Ornest ve hře Václava Havla Asanace v pražském Divadle Na Zábradlí, vpravo je herečka Natália Drabiščáková | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme