Špunti na vodě jsou jako S tebou mě baví svět na kánoích a raftech

Léto letos do českých kin přichází brzo. Ve čtvrtek totiž měla premiéru rodinná komedie Špunti na vodě, která figurky osvědčeného komediálního plánu Marie Poledňákové usadila místo lyží na palubu raftů a kánoí. A pokud byla slavnostní premiéra v Lucerně nějakým ukazatelem, lidi to baví. To zas bude na Sázavě narváno.

Na vodě Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Špunti na vodě | Foto: Bioscop

Malé Kačence (Karolína Morschlová) se zatoulá křeček Ferda. Táta David (Hynek Čermák) jí proto vypráví o tom, jak si Ferda pouze vyšel na výlet, protože – ačkoli ji má moc rád – si musel aspoň na chvíli odpočinout od své manželky a čtyř dětí.

Davidovi se ta dramatická stylizace nadmíru povede, a to hlavně proto, že měl podobné plány jako Ferda. Spolu s bratrem Igorem (Jiří Langmajer) totiž chtěli využít příjezdu bratrance Ondry (Pavel Liška) z Kanady a sjet si ještě před zlatou svatbou svých rodičů Sázavu. Jejich plán ale překazí skutečnost, že jejich partnerky (Taťána Vilhelmová, Anna Polívková, Jana Kvantiková) možná potřebovaly pauzu ještě akutněji.

Z filmu Špunti na vodě | Foto: Bioscop

Jenže touha po pánské jízdě je silnější než sliby, a tak se trojice sbalí a vezme na vodu i děti: náctiletou Elišku, která se chce zbavit příjmení svého nepřítomného otce, tři hláškující chlapce, dvě slečny s potravinovou alergií a také zrzavou Kačenku, kterou otec neustále někde zapomíná.

Špunti na vodě zobrazují jednoduchý svět, kde proti sobě stojí neslučitelné tábory žen a mužů, kde jsou si naprostí cizinci ochotni půjčit auto a kde největší drama představuje sjíždění jezu. Skoro byste jim to chtěli i prominout, protože vás i přes tu prostomyslnost udržují v dobré náladě a dokonce vás ani nestačili urazit v úvodní patnáctiminutovce.

ŠPUNTI NA VODĚ

rodinná komedie
ČR, 2017, 83 min

Režie: Jiří Chlumský
Scénář: Marcel Bystroň
Hrají: Hynek Čermák, Jiří Langmajer, Pavel Liška, Anna Polívková, Tatiana Dyková, Jana Kvantiková, Filip Antonio, Antonín Holoubek a další

 

Co se týče kvality, spadá samozvaná „pohodová komedie" Jiřího Chlumského nejméně o úroveň výše, než na co je český divák zvyklý. Stále však nedosahuje na to, co by si český divák zasloužil. Humor přece dokáže fungovat i bez stereotypu, sexismu a lehké homofobie. Musí se ale Špuntům nechat, že na rozdíl od S tebou mě baví svět už neukazují otce jako rodičovsky zcela neschopná individua. I tak se ovšem neubrání otázce: „A kdo teď bude vařit?"

Filmu se podaří pár slušných vtípků, zbytek se pak nese v náladě komedie pro děti spojené s jazykem pro dospělé. Velká část scén je dodabovaná, což působí humorněji než některé cíleně komické scény. Za jakési všudypřítomné osmé dítě pak platí product placement, které se ale na rozdíl od Kačenky ne a ne ztratit. Největší napětí pak vzbuzují vnitřní dohady diváka, kdy už konečně spadnou Liškovy nebezpečně nízko nasazené plavky.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme