Tisíce komparsistů a miliony dolarů. V Česku se natáčí desetidílný seriál Britannia

Otevřené pobídky pro zahraniční filmaře stále lákají. V současnosti v Česku natáčejí tři velké produkce. Středověký seriál Knightfall, televizní sérii Genius o Albertu Einsteinovi a desetidílný seriál Britannia. Ten zavede diváky do starověké Anglie plné druidů, nadpozemského božstva a římských vojáků. Některé ze scén chystají filmaři tři čtvrtě hodiny od Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oficiální fotografie z natáčení seriálu Britannia | Foto: Sky/Amazon Stanislav Honzík

Všude samé bahno. Na odlehlé louce v údolí poblíž řeky Šembery, kde má filmový štáb zázemí, je buď hnědé bláto, nebo nasáklá tráva. Na 500 metrů vzdálenou scénu je tak nejlepší přejet jedním ze zaparkovaných terénních aut.

V listnatém lese je ukryta keltská vesnice čítající asi desítku obydlí. Nebýt volně stojící techniky a štábu sledujícího v péřovkách a pletených čepicích natáčení, ani by nešlo poznat, že se člověk nachází namísto starověké Anglie ve Středočeském kraji roku 2016.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční filmaři v Česku ročně utrácí stovky miliónů korun a u seriálu Britannia to není jinak. Natáčí se nedaleko od Prahy

Právě se natáčí scéna mučení. Její podobu má na starosti částečně i Jan Petřina. Jako koordinátor kaskadérů dohlíží na pohyby a postavení herců. Jak sám přiznává, přípravy zabírají v současnosti více času, práce je ale zároveň bezpečnější.

„Náročnost diváka je daleko větší a standard bojových scén se zvyšuje. Stejně jako ve sportu - výkony jsou lepší a lepší a stejně tak se to očekává od akčních scén. Dnes sice technika umožnuje daleko větší svobodu v tom, že se nebezpečné scény dělají bezpečněji pomocí počítačových efektů, vyžaduje to ale techničtější vzdělání,“ popsal Petřina.

Ten má za sebou desítky hollywoodských filmů včetně letošního Ben Hura a Legendy o Tarzanovi. Přítomný producent seriálu je ale spokojen i s dalšími lidmi, kteří se na výrobě podílí. Jak říká Rick McCallum, rozpočet je v Česku velký.

Desítky maskérů a hairstylistů

Oficiální fotografie z natáčení seriálu Britannia | Foto: Sky/Amazon Stanislav Honzík

„Celková investice je téměř 50 milionů dolarů. Pro evropskou televizi je to spousta peněz. Dělá to bezmála pět milionů na epizodu. Myslím, že dohromady máme k 6,5 tisíci komparsistů. Během natáčení vystřídáme 20 míst s deseti hlavními dějišti. Tohle je to menší,“ popisuje McCallum a dodává:

„Něco máme umístěné také na Barrandově a v pražských studiích. Na seriálu se podílí asi tisíc lidí, včetně těch, kteří pracují na konstrukcích a kostýmech. Těch bylo ušito přes 1500. Na líčení a vlasovém stylingu dělá 40 až 50 lidí. Je to docela velká událost pro české filmaře.“

Natáčení skončí 17. prosince. Hudbu, část speciálních efektů a postprodukce mají ale filmaři v plánu dokončit v Čechách. První sérii Britannie by měli vidět diváci příští podzim. V případě úspěchu se počítá s návratem pro natočení dalších dílů.

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme