V Rusku blokují uvedení filmu Rychle a zběsile 8. Obávají se, že v kinech porazí domácí snímek

Do ruských kin má už brzy přijít očekávaný domácí velkofilm Vremja pervych (Doba průkopníků), kosmické drama o prvním výstupu člověka do kosmického prostoru. Dobrodružnou výpravu sovětského kosmonauta Alexeje Leonova z roku 1965 líčí režisér Dmitrij Kiseljov na pozadí vesmírného soupeření supervelmoci Sovětského svazu a Spojených států. Slavnostní premiéra snímku se v Moskvě konala ve středu, do kin má film ve formátu 3D přijít 6. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát k filmu Vremja pervych

Plakát k filmu Vremja pervych | Foto: Propagační materiály k snímku Vremja pervych

Chystané uvedení do distribuce ale vyvolalo rozruch, do něhož se musela vložit ruská vláda. Prakticky ve stejné době totiž přijde do ruských kin také americký kriminální thriller Rychle a zběsile 8 s Vinem Dieselem a Charlize Theronovou. Předchozí díl dobrodružné série zaznamenal v Rusku obrovskou návštěvnost a zařadil se mezi desítku nejnavštěvovanějších filmů ruské historie.

VIDEO: Žlutá kachnička Dimona Medveděva. Podívejte se na Navalného film o korupci

Číst článek

Ruští filmaři se podle moskevských médií obávají, že americký snímek s plánovanou premiérou 13. dubna bude pro ruský film nezvladatelnou konkurencí a návštěvnost nedosáhne kýžené výše. Majitelé sítí multikin ale dosud byli neústupní a nechtěli uvedení amerického filmu oddálit kvůli očekávání maximálních zisků.

Do věci se nakonec vložilo ministerstvo kultury a zaujalo nekompromisní stanovisko - ve sporu mezi ruským a americkým filmem má jednoznačnou přednost domácí produkce. Americký film od úředníků nedostal distribuční povolení, které bude podle ministra kultury Vladimira Medinského vydáno až poté, co se multikina dohodnou s tvůrci ruského filmu.

"Ministerstvo kultury je pevně rozhodnuto podpořit ruský film," řekl Medinskij a pohrozil majitelům kin, že čím víc budou protestovat, tím později se Rychle a zběsile 8 do ruských kin dostane. Ministerstvo podle agentury TASS bude možná trvat na tom, aby kina zařadila během prvních čtyř týdnů do programu povinný počet promítání ruského snímku, aby film vidělo co nejvíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme