Čínská CEFC převezme stadion v Edenu nejpozději koncem dubna, oznámil Tvrdík

Stadion v Edenu a fotbalisté Slavie, kteří na něm hrají, budou mít do dvou týdnů stejného majitele - čínskou společnost CEFC. Na dnešní tiskové konferenci to potvrdil předseda představenstva Slavie a zástupce čínské skupiny Jaroslav Tvrdík s tím, že transakce bude dotažena do příštího domácího utkání s Jabloncem 30. dubna. Generálním ředitelem komplexu Eden se stane Martin Krob, který řídí i Slavii.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion pražské Slavie už by měl patřit společnosti CEFC. Klub informaci zatím nepotvrdil

Fotbalový stadion pražské Slavie už by měl patřit společnosti CEFC. Klub informaci zatím nepotvrdil

„Máme radost z toho, jaká atmosféra kolem klubu vznikla, proto jsme se rozhodli pro další investice. Rád bych všechny pozval 30. dubna na velkou fotbalovou párty, na které si připomeneme okamžik, kdy jsme stadion v roce 2008 otevírali právě duelem s Jabloncem. A považujeme za symbolické, že právě s Jabloncem poprvé odehrajeme utkání na stadionu, který má stejného vlastníka," řekl Tvrdík. „CEFC bude 30. dubna vlastníkem nejen Slavie, ale i tohoto stadionu," dodal.

Tvrdík to oznámil na tiskové konferenci, přenášené na velkoplošných obrazovkách stadionu, těsně před výkopem utkání s Hradcem Králové. Fanoušci to oslavili bouřlivým potleskem.

Od uvedení do provozu v roce 2008 měl stadion několik majitelů, ovšem nikdy stejného jako fotbalový klub. Nyní se vlastnictví sjednotí a nebudou tak hrozit kolize zájmů fotbalového klubu a vlastníka stadionu, například při pořádání koncertů. Rovněž to klubu umožní investovat do zvýšení kapacity a dalších zlepšení nejmodernějšího fotbalového stadionu v Česku.

„Za dva týdny představíme záměry, které do budoucnosti se stadionem máme, ať už se jedná o slávistické muzeum, chodník slávy, pojmenování jednotlivých tribun nebo výzdobu stadionu," naznačil Tvrdík. „Stadion je srdcem a duší každého fotbalového klubu a my jsme rádi, že se nám tuto myšlenku po více jak ročních jednáních podařilo dokončit," dodal.

 

Čínští majitelé fotbalové Slavie se snažili získat stadion přes rok. Loni v březnu v rámci žofínského ekonomického fóra uzavřeli dohodu s dosavadním vlastníkem, kterým byla akciová společnost Eden Arena. Původně mělo jít o 70 procent akcií s tím, že v následujících pěti letech CEFC investuje do stadionu 49,6 milionu eur (asi 1,34 miliardy korun). Nakonec by mělo jít o transakci stoprocentního podílu. Detaily však zatím nebyly oznámeny.

Dalším účastníkem dohody je stavební firma Beijing Municipal & Bridge Corporation, která by zřejmě měla provést rekonstrukci. Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta naznačoval, že by se z Edenu mohl stát národní stadion. Hovořil o zvýšení tribun o jedno patro a rozšíření kapacity na 30 tisíc míst.

Vlastníkem stadionu byl po uvedení do provozu v květnu 2008 nejprve investor společnost E Side Property Limited. V říjnu 2011 se stala většinovým majitelem stadionu investiční skupina Natland, která předtím ovládla i klub. Společnost převzala dosavadního majitele firmu E Side Property v rámci vyrovnání s podnikatelem Vladimírem Kroužeckým.

V červenci 2012 Natland prodal osmdesátiprocentní podíl ve společnosti Eden Sport Investments, která prostřednictvím E Side Property vlastnila arénu. Novým vlastníkem se stala společnost Kingwater Holdings Limited, kterou oficiálně reprezentoval advokát Václav Slavíček. Ten po dohodě s hlavními věřiteli převedl stadion v Edenu pod akciovou společnost Vinet.

S transakcí ale nesouhlasila radnice Prahy 10, která v minulosti investovala do dluhopisů E Side Property. Změny pak pokračovaly a v současnosti stadion provozuje akciová společnost Eden Arena. Nejasné vlastnictví stadionu bylo terčem kritiky i zdrojem obav mnohých fanoušků.

Slavii přidělalo problémy, že dosavadní vlastníci stadionu pronajali arénu na koncerty, a tak poslední zápas sezony s Brnem 27. května zřejmě bude muset klub odehrát jinde.
Společnost CEFC vlastní 99,9 procenta Slavie. Zbytek je v rukou fanoušků. Loni do klubu investovala zhruba 300 milionů korun, které byly z převážné části určeny na nákup posil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme