Dopingovou kontrolou projde ročně zlomek fotbalistů. Plzeň se distancuje od zakázaných látek

Dva fotbalisté s reprezentačními zkušenostmi - Ondřej Vaněk a Jan Kopic - se objevují v rozsáhlé drogové kauze jako svědci v případu s mužem, který je obžalován z distribuce kokainu a extáze. Vaněk od něj měl údajně omamné látky kupovat, Kopic mu půjčil půl milionu korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kopic (vpravo) je svědkem v drogové aféře | Foto: www.bohemians.cz/PJMl

Jako v jiných sportech, tak i ve fotbale zajišťuje kontrolu Antidopingový výbor České republiky. Kontroly jsou i mimosoutěžní. Kluby musí hlásit místa přípravných kempů nebo domácích tréninků. Fotbalisty mohou testovat i při zápasech.

„O těchto návštěvách jsme informováni v zápisech delegáta utkání a výsledky dopingové kontroly chodí od Českého antidopingového výboru. V poslední době nám nepřišel jediný výsledek, který by byl pozitivní," říká Tomáš Bárta, výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace, která od této sezony vede profesionální soutěže v Česku.

Antidopingový výbor ale příliš kontrol i kvůli omezeným prostředkům neprovádí. Ročně jich je pouze 70 až 80.

Sežeň něco na večer, psal prvoligový fotbalista drogovému dealerovi

Číst článek

„Není to moc a to jsou některé ještě mimosoutěžní. Ligový mančaft se dostane na kontrolu nejméně jednou ročně. Většinou to jsou pouze dva hráči. Ale jelikož děláme celkem 1300 testů za rok, je to optimum," doplňuje Jan Chlumský z Antidopingového výboru České republiky.

Dopingové kontroly se začínají řešit ve chvíli, kdy fotbaloví reprezentanti Ondřej Vaněk a Jan Kopic figurují jako svědci v případu dvojice mužů, kteří jsou obžalováni z distribuce drog.

Vaněk, jenž momentálně působí v ruské Ufě, si podle obžaloby od Vítězslava Meišnera drogy kupoval, v policejním vyšetřování to však odmítl. Hráč Plzně Kopic obžalovanému půjčil půl milionu korun.

"Ondřej Vaněk není již téměř rok hráčem FC Viktoria Plzeň, v současné době působí v ruské Ufě, nepřísluší nám tedy v tuto chvíli cokoli komentovat. Chtěli bychom se však jednoznačně distancovat a vymezit proti užívání jakýchkoli zakázaných látek a prostředků, které podle nás nepatří nejen do života profesionálních sportovců, ale ani všeobecně do společnosti," napsala v prohlášení Viktoria Plzeň.

V českém fotbale dopingové případy existují. Od vzniku samostatného Česka do loňska bylo ve fotbale provedeno přes 1517 kontrol 10 z nich bylo s pozitivním výsledkem.

Známá je "karamelková" kauza z roku 1993, kdy dostali dvouleté tresty za doping tehdy drnovičtí fotbalisté Rostislav Prokop a Milan Poštulka. Oba měli dostat "bonbonky" od trenéra Dejmala.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme