Fotbalisté se alkoholu nikdy nevyhýbali. Ale víno je lepší než pivo, říkával Masopust

David Limberský nepřestává být fotbalistou, kolem kterého je rušno. Viktoria Plzeň tvrdí, že ji teď trápí jen jeho zranění. Naopak podle zdrojů deníku Sport klubu s obráncem po jeho posledním nočním flámování definitivně došla trpělivost. Časem vyjde najevo, která verze se blíží realitě. Zatím je jisté jedno - alkohol a bujarý noční život nikdy nebyly fotbalovému prostředí cizí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Masopust, fotbalová legenda

Josef Masopust, fotbalová legenda | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„Historek je hodně, ale z 99 procent nejsou publikovatelné, takže si je nechám pro sebe,“ usmíval se David Limberský předloni v červnu při pomyšlení na to, co všechno už se svými kamarády z plzeňského týmu zažil mimo hřiště.

Bylo to při rozlučce s kariérou Pavla Horvátha, kterého Limberský chválil mimo jiné i za to, jak kvalitním umí být průvodcem noční Plzní. „Je při tom velmi zodpovědný,“ smál se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alkohol k fotbalu patří, dokazoval to i Josef Masopust, jen se to nesmí přehánět

Tři měsíce po tomhle rozverném povídání následovala aféra s nabouraným autem a řízením v opilosti, zvlášť od té doby je David Limberský snadným terčem, když se mluví o tom, že fotbalistům alkohol a noční život často chutná. Ale rozhodně to není žádná novinka a kdyby se sestavovala historická tabulka fotbalových bohémů, Limberský by rozhodně neatakoval první pozice.

„V historii českého fotbalu bylo dost hráčů, o kterých se dalo říct, že jsou alkoholici. Byli ohromně kvalitní, ale bylo dilema říct, jestli je dobře, že jde aspoň na poločas, nebo bylo lepší je úplně vymést,“ vzpomínal nejlepší český fotbalista 20. století Josef Masopust.

Z jeho vrstevníků doplatil na místy bezuzdné pití velký útočný talent Ladislav Přáda, později alkohol poškodil kariéru třeba Janu Bergerovi, Tomáši Skuhravému nebo Janu Šimákovi.

Ale to jsou extrémní příklady, alkoholu se úplně nevyhýbali ani fotbalisti, kteří s životosprávou problémy neměli a dotáhli to až na vrchol. „Ne že bych pil všechno, co teče, ale s mírou. Já vodu nepiju, ale pivečko nebo víno, to si dám,“ říkal Josef Masopust při svém posledním pražském setkání s přítelem Eusébiem.

Limberský měl znovu porušit týmová pravidla. Je pevnou součástí týmu, ujišťuje Plzeň

Číst článek

Portugalec pak začal vyprávět historku o svém krajanovi Matateuovi, který nepil žádný jiný alkohol, ale miloval pivo. Nedokázal si ho odepřít a vypil dvě před každým zápasem. Pak přišel na hřiště a sázel jeden gól za druhým.

To se bavíme o 50. a 60. letech minulého století, a tak jakkoli se to neslučuje se sportovními ideály, fotbal a alkohol jdou dějinami ruku v ruce.

„Neštěstí českých hráčů je, že pivo je národní drink. Když porovnáme víno a pivo, je pro výkon fotbalisty rozhodně lepší víno.“ I tak může znít odkaz fotbalové legendy Josefa Masopusta příštím generacím.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme