Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Franěk nařídil penaltu pro Slavii chybně, komise ho potrestala

Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR pozastavila delegaci na tři ligová kola sudímu Pavlu Fraňkovi za chybně nařízenou penaltu v nedělním pražském derby, po které domácí Slavia v nastavení vyrovnala v duelu se Spartou na konečných 1:1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain

Třiačtyřicetiletý Franěk patří mezi nejlépe hodnocené rozhodčí v této sezoně a i v derby si dlouho vedl dobře. Jenže v nastaveném čase si záložník Slavie Ruslan Mingazov navedl míč do pokutového území, zasekl ho před Vjačeslavem Karavajevem a upadl. Sudí odpískal pokutový kop, ale opakované záběry usvědčily turkmenského reprezentanta, že začal padat dříve, než došlo ke kontaktu s bekem Sparty.

Slavii chybně nařízená penalta pomohla odvrátit porážku a udržela mezi oběma týmy devítibodový rozestup. Podle místopředsedy komise sudích Petra Mlsny však šlo o situaci, která se naživo bez využití televizní techniky těžko posuzovala.

„Jako delegát na tribuně jsem nejprve měl za to, že šlo o správně nařízený pokutový kop. Až záznam situace ukázal opak,“ zastal se Mlsna Fraňka. Za ovlivnění výsledku ale komise musela sudímu činnost pozastavit.

„Rozhodnutí rozhodčího mělo vliv na konečný výsledek utkání. Z analýzy dostupných záznamů je zřejmé, že hráč Mingazov svým jednáním zjevně oklamal rozhodčího a přiměl ho k nařízení tohoto pokutového kopu. Rozhodčí měl hráče napomenout a nařídit nepřímý volný kop,“ stojí v prohlášení komise.

Sparta se snaží získat si zpět fanoušky, na výkon rozhodčího si stěžovat nebude

Číst článek

Fraňkovi už slavné derby přineslo trest podruhé. V roce 2010 udělal v souboji Sparty se Slavií několik chyb a mimo jiné nevyloučil sparťana Tomáše Řepku za faul na unikajícího protihráče. Tehdy měl činnost zastavenou na pět kol.

„Nehraje roli, jak pískal před lety. Důležitá je výkonnost a pro sudího Fraňka je to první trest v sezoně, ve které má odpískáno 15 utkání a je druhým nejobsazovanějším rozhodčím. Je třeba přihlédnout i k tomu, že celé utkání zvládal velmi dobře a udělal jedinou, bohužel hrubou chybu, která měla vliv na výsledek utkání,“ řekl Mlsna.

Podle něj šlo o situaci, ve které by měli v budoucnu sudím pomáhat kolegové u videa, které se nyní ve fotbale testuje. „To jsou přesně ty chvíle, kdy by videorozhodčí měl sehrát svou roli. Pustit si daný moment z více úhlů a přeposlat tu informaci sudímu, který by se rozhodl o verdiktu,“ dodal Mlsna.

Trest na jedno utkání dostal také Jan Mikyska za chyby v utkání druhé nejvyšší soutěže mezi Znojmem a Prostějovem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme