OBRAZEM: 14 vítězných míčů pro Bohemians. Klokana si vršovický klub přivezl z turné po Austrálii

Málokterý fotbalový klub v Česku má tak slavný a historicky cenný znak jako pražský tým Bohemians. Zelený klokan v bílém poli provází fotbalisty z Vršovic už 90 let - je památkou na slavný zájezd týmu do Austrálie v roce 1927. Čtyřměsíční anabáze u protinožců, která začala 7. dubna 1927, se stala zároveň i nejdelším turné v historii českého fotbalu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohemians v zelenobílých sakách před utkáním v Adelaide

Bohemians v zelenobílých sakách před utkáním v Adelaide | Foto: www.bohemians.cz

Do Prahy přitom původně přišlo z Austrálie pozvání pro národní mužstvo. Tak dlouhý reprezentační zájezd by však citelně narušil program několika klubů, a proto se hledala jiná varianta. Zájezd byl nabídnut Spartě, ta však měla za sebou náročný tříměsíční program na americkém kontinentu. Další kluby jako Slavia či Viktoria Žižkov neměly důvěru v organizaci celé akce, a tak přišel na řadu vršovický AFK, založený v roce 1905.

Příliš rychlí a chytří psalo se v Austrálii před téměř 90 lety o fotbalistech Bohemians

Číst článek

Ale australští pořadatelé chtěli mužstvo, které by svým názvem nějak reprezentovalo zemi původu. Protože šlo i o reprezentaci Československa, bylo mužstvu AFK Vršovice propůjčeno jméno Bohemians, tedy Češi.

Patřičně hráčsky posílený tým vyrazil na 20 tisíc kilometrů dlouhou pouť k protinožcům ve čtvrtek 7. dubna 1927 ve 22.40 hodin rychlíkem z Wilsonova nádraží v Praze směrem na Vídeň, Benátky, Řím a Neapol.

Na palubě lodi Orsova se Vršovičtí nechali zvěčnit s kapitánem lodi | Foto: www.bohemians.cz

Ve městě pod Vesuvem se výprava 10. dubna nalodila na parník Orsova, který plul Středozemním mořem, Suezským průplavem, Rudým mořem do Indického oceánu. Během plavby sehráli fotbalisté i jeden zápas na ostrově Cejlon, kde porazili 23. dubna výběr místní posádky britského vojska 4:2.

Po 23 dnech od vyplutí z Neapole doplula loď Orsova v úterý 3. května 1927 do australského přístavu Fremantle a posléze do města Perth, kde také sehráli první zápas (porazili výběr Západní Austrálie 11:3).

Momentka ze zápasu v Sydney | Foto: www.bohemians.cz

Výprava pak cestovala vlakem po Austrálii, zavítala do měst Adelaide, Melbourne, Sydney, Newcastle či Brisbane. Právě v tomto správním středisku státu Queensland předal 20. června místní ministr veřejných záležitostí výpravě párek vzácných klokanů druhu Wallaby a požádal je, aby klokany doma předali prezidentu T. G. Masarykovi.

Tímto darem chtěli Australané uctít nejen samotné členy výpravy, ale i prezidenta republiky a celý národ Čechoslováků. Samotní klokani byli později posláni do Sydney, kde si je výprava převzala a odvezla do vlasti.

Páreček klokanů na lodi Orvieto | Foto: www.bohemians.cz

K poslednímu zápasu na australské půdě nastoupili Bohemians v Perthu v sobotu 2. července, o den později nastoupili na palubu parníku Orvieto, kterým se vrátili do Neapole. Bohemians najezdili během svého turné do Austrálie přes 50 tisíc kilometrů, z toho 36 tisíc na lodích, 15 tisic vlaky a 500 km autobusy. Vršovičtí sehráli na australské půdě 19 utkání a na památku každého vítězství si přivezli 14 míčů, ve dvou zápasech remizovali a pouze ve třech prohráli. Celkové skóre bylo 90:48.

Do Československa se fotbalisté vrátili 30. července 1927 opět rychlíkem na Wilsonovo nádraží, kde je vítaly davy fanoušků. Následné bujaré oslavy trvaly dva dny. Kromě klokanů přivezli Vršovičtí i čtyři barevné papoušky. Přivezené klokany prezident Masaryk převzal jen symbolicky a věnoval je zvěřinci v Grébovce.

Vzhledem k čestné reprezentaci rozhodl fotbalový svaz, že si klub může ponechat v názvu jméno Bohemians. Klokan se dostal do klubového znaku a fotbalistům z Vršovic od té doby nikdo neřekne jinak než "klokani".

Tato přezdívka přežila i období po roce 1948, kdy se komunistickému režimu anglický název klubu nezamlouval, a do roku 1965 musel tedy po hřištích putovat jako Železničáři, Spartak Stalingrad a TJ ČKD Praha. Nakonec se však "klokani" přece jen ke svému slavnému názvu vrátili.

Slavnostní přivítání na konci července 1927 v Praze | Foto: www.bohemians.cz

V dalších letech mužstvo střídalo lepší a horší okamžiky a pohybovalo se mezi první a druhou ligou. Tento stav trval až do roku 1973, kdy nový trenér Bohumil Musil vrátil do Vršovic první ligu a začal budovat silný tým. V roce 1977 usedl na lavičku Tomáš Pospíchal a začala nejslavnější éra vršovického fotbalu, korunovaná v roce 1983 mistrovským titulem. Jména jako Antonín Panenka, Přemysl Bičovský nebo Vladimír Borovička znal tehdy každý fotbalový fanoušek.

Poté se ale nad tradičním vršovickým stadionem zvaným "ďolíček" začaly stahovat mraky a pro klub začaly zlé časy. Vyšetřování takzvaných černých fondů ve financování klubu odstartovalo problémy, které se projevily i propadem herních výkonů. Finanční situace se nezlepšila ani po roce 1989, v roce 1995 "klokani" sestoupili z první ligy, pak se sice mezi elitu vrátili, ale v ročníku 1996/97 skončili poslední a spadli do druhé ligy.

Krize klubu spojená se spory o vlastnictví vyvrcholila v roce 2005, kdy byl na fotbalový tým vyhlášen konkurz. V nejtěžších dobách se ale projevila oddanost skalních fanoušků Bohemians, kteří pomohli dostat svůj klub ze stadia klinické smrti. Nástupnický klub s názvem Bohemians 1905 se postupně prokousal z ČFL zpět do první ligy, kde nyní působí nepřetržitě od ročníku 2013/2014.

Na večeři v Adelaide | Foto: www.bohemians.cz

Konečně pevná půda pod nohama… První fotografie Bohemians po vylodění v Perthu | Foto: www.bohemians.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme